Ah bir insan olabilsek! En güzel surette yaratılan, bütün mahlukâttan akıl nimeti ile ayrılan insanoğlu, neden insanca davranması gerekirken hayvanlardan daha aşağı hallere bürünebiliyor?

Gün geçmesin ki haberlerde insanlık dışı fiil görmeyelim. Magandalar, caniler, arsız ve hırsızlar, kural tanımayan bencil insancıklar…

***

Aklını, nefsine kiraya verenlerden insan olmak beklenebilir mi? Nefisinin ve şeytanın oyuncağı olmuş, kalbinin ve ruhunun sesine kulak veremeyen, hatta kalbi karardığı için o da nefse uyar hale gelmişlerden insanlık mı göreceğiz?

Akşam ajansını izlerken, İstanbul’un merkezi caddelerinden birisinde bir bayana fiziki şiddet uygulayan insan görünümlü yaratık; vatandaşların tepkisi üzerine lüks aracını yayaların üzerine sürmesi, yaralanmalarına sebep olması, insanlığın hangi boyutlarda olduğunu canlı canlı izleme fırsatı sunuyor.

İnsan olmak çok mu zor? Nefsin esaretine girersek asla insan olamayız. Görüntümüz her ne kadar insan olsa da davranışlarımız insanlıkla asla bağdaşmaz.

Ruhunu ve kalbini imar eden, Rahmani yoldan gıdasını alanlar her şeyi ile güzeldir. Çevresine huzur verirler. Aksi durumda ise nefsani yoldan gıdasını alanlar, şeytana tabi olanlardan zerre hayır görebilir miyiz?

***

İnsanlık sınavındayız dostlarım!

Kimi insanlar hareketleri, hal ve davranışları ile meleklerin fevkinde olabilirken; ale’l ekseri de hayvanlardan daha aşağı “esfel-i safilin” tabir edilen derekeye düşebiliyor.

Kendisine ruhunu ve kalbini şoför kılanlar insan olmanın bahtiyarlığını yaşarken; nefisine direksiyonu teslim edenler insanlık dışı fiilleri rahatlıkla yaparlar. Onlar nefislerinden gıdalandıkları için kötülükle beslenirler.

***

Haberlerde ve çevremizde yaşanan bunca insanlık dışı çirkin ve kötü işleri görünce insanlığımızdan utanmıyorsak, duyarsız kalabiliyor isek biz de nefsinin esiri olanlardan oluruz.

İnsan olmak ruhun ve kalbin imar edilmesini gerektirir. Buda maneviyatla tesis edilir. Kendisini tanıyan bilen, o bünyeyi yoktan yaratanı da tanır, bilir. O’nu üzmemek adına, O’nu razı edebilmek için ruhunu ve kalbini her daim dinler.

***

Hasıl-ı kelam; insan olmak görüntü ile giyim kuşamla, lüks yaşamakla, son model arabalarla cadde ve sokakları inletmekle, özellikle erkeklerden daha zayıf yaratılan kadınlara kötü davranmakla, hayvanlara eziyet etmekle tesis edilmez… Nefsin esaretinden kurtulup, kalbini ve ruhunu kendisine şoför kılmakla, insanlığa ve cemiyete faydalı olabilmekle, kendisinden her konuda emin olunmakla insan olunur. Bilmem maksat hasıl oldu mu?

Mevlam, bizi insan suretinde yarattığı gibi hakiki insanlardan eylesin…Amin.