Trafik denetimlerinin etkisi hakikaten tartışılmaz. Öyle ki hemen hemen her gün emniyet kemeri kontrolleri var. Şahsen ben zaten kemersiz trafiğe çıkmazdım. Şimdi daha dikkatli oluyorum.

Demek ki ciddi önlemler insanı daha dikkatli olmaya zorluyor. Yani insanı kurallara uymaya zorluyor. Gönlüm istiyor ki sigara konusunda da ciddi yasak ve denetimler olsun. TV ekranlarında sigaranın görüntüleri engelleniyor. Ama sokağa çıktığımızda insan gerçekten TV ekranlarındaki engellemelerin yerini bulmadığını gösteriyor.

Son yıllara kadar sokakta sigara içen şimdiki gibi değildi. İnsanın insana bir saygısı vardı. Şöyle izlediğim zaman bayağı sigara içen bayan da varmış. Sokakta bu denli sigara içmek çocukları nasıl etkilediği ortada. Daha lise hatta ortaokul öğrencilerini arka sokaklara kızlı erkekli sigara içtiklerini görmek mümkün hatta ana caddelerde bile artık küçük yaştaki çocukların sigara içtiklerini görmek mümkün.

Düşünüyorum demek ki çocuklarımızın ailelerinden bir çekinmesi kalmamış. Sigara içen bir anne veya babanın çocuğuna sigara içme demek gibi bir lüksü yok.

O halde çocukların ailelerinden bir kaçınma sebebi kalmıyor. Sigara konusunda da demek ciddi önlemler alınmalı. Nasıl bir yasak getirilecekse getirilmeli. Yazık oluyor gençlerimize, çocuklarımıza. Bu sorun kökten çözülmeli. Temiz bir toplum yaratmalıyız.

TV ekranlarındaki yasaktan önce aileler buna el atmalı. Çocuklarının yanında bu alışkanlıklarını bırakmalı. Yazık oluyor.