Nerede o eski kış hazırlıkları

Artık sonbaharın demlerini yaşıyoruz. Ağaçlardaki yapraklar hızla sararmaya başladı. Eskiler yani bizim yaştakiler gayet iyi bilir. Daha yapraklar sararmadan kışın yaklaştığını gösteren hazırlıklar yapılırdı. Yani yaprakların sararmasından önce.

Nereden aklıma geldiyse geldi. Rahmetli annem önce salça yapımından başlardı. Evler türüm türüm salça kokardı. Reçeller kaynatılır, biber, patlıcan, kabaklar kurutulmak için balkonlara, pencere korkuluklarına asılırdı.

Evlerde bir hareket, bir telaş yaşanırdı. Odun, kömür alınırdı. Apartmanların içi bodrumlara konulan ardıç odunlar kokardı. Evi, bodrumları müsait olanlar, üzüm, kavun asardı. Ciddi ciddi o ardıç odunun kokusu halen burnumda.

Maalesef bunları bugünün gençleri bilmiyor. Kuzune sobalarını, tınal sobalarını bilmiyor. Onların zevki bile bir başka idi. Sobalar kömürlüklerden çıkarılır, temizlenirdi, soba boruları hakeza. İşte bunlar tamamen sonbahar, kış habercisi idi.

Teknoloji hemen hemen hepsini elimizden aldı. Bu zevklerden bizi mahrum etti. Çuvallarda alınan patates ve soğanlar bile kış habercisi idi. Gerçekten özledim o günleri.

Tamam, şimdi yaşantı rahat ama o günleri yaşayıp da özlemedim diyen yalan söyler. Komşu komşusuna haber verirdi. Falanca yerde patates ucuz, soğan ucuz diye. Teknoloji geldi ama birçok yaşanmışlıkları, değerleri elimizden aldı.

Hayırlısı olsun diyelim.