Eskiler derler, büyük başın büyük derdi olur diye. Demek ki büyük, şehrin de derdi büyük oluyor. Konumuz yine dönüp dolaşıp Konya'mızın trafik sorununa gelecek. Sabah ve akşam saatlerinde gerçekten trafik yoğunluğu insanı çileden çıkarıyor.

Bilinçsiz sürücüler, kendini bilmezler de buna eklenince sıkıntı daha da büyüyor. Dün akşam saatlerinde zaferden stadyumun oraya ulaşmam tam tamına kırk beş dakika sürdü.

Benim anlamadığım konu yıllar öncede bir yazımda artık Konya'da bazı yolların tek yön olmasından bahsetmiştim. Ama ne yazık ki bu konuda hiçbir değişim olmadı. Gerçi yapılan yanlış yatırımlar tramvay gibi nedeniyle bu konuda geç kalındı.  Ama ben önerimden halen vazgeçmedim ve geçmeyeceğim de.

Şu bir gerçek ve nasıl görmezden geliniyor bilmiyorum. Artık caddelerimiz trafiği çekmiyor. Ya idarecilerimiz bilmediğimiz bir yöntem kullanıyor ya da biz yanlış yerlerden gidiyoruz. Çok acil önlemler alınmalı, tek yön olabilecek yollar araştırılmalı ve derhal uygulamaya geçilmeli. Yeni çevre yolları açılarak en azından merkezdeki yollar rahatlatılmalı.  Aksi halde trafik arapsaçına dönecek ki bu da uzak değil. Zaten yol kenarlarında park edilen araçlar da ayrı bir sorun.

Bir de şu körüklü otobüsler artık şehir merkezinden kaldırılmalı. Daha küçük araçlar olmalı. Belediye otobüsleriyle ilgili sorunları da daha sonra dile getireceğim. Adana'da çevre yolu otoban şehir merkezinde kalıyor ama trafik hiçbir şekilde aksatmıyor, tıkanmıyor.  Alt geçitlerle bu sorunun çözülemeyeceği artık bir gerçek.

Umarım trafik komisyonumuz çöpçüm bulma konusunda hızlı bir adım atar.