TEŞEKKÜRLER BÜYÜKŞEHİR’E

Konya trafiği her geçen gün artan araç sayısı ve özellikle aynı oranda artan magandalarla adeta içinden çıkılmaz hal alırken, 27 Temmuz tarihli köşe yazımızda vurguladığımız plastik dubalarla sorun çözülebilir önerimizin uygulamaya konulduğu birçok yolda trafiğin rahatlaması vatandaşları da bizi de memnun etti.

Ne demiştik o günkü ‘’Trafik zaten çile de ah o magandalar!’’ başlıklı köşe yazımızda bakınız :

“Yorgunsunuz, evinize gitmek için arabanıza bindiniz, kavşağa geldiniz trafik sıkışık.

Mesela üç şerit yolda olması gerektiği gibi sola dönüş olan şeridi boş olmasına rağmen tercih etmeyip, kendi şeridinizde lambanın yanmasını bekliyorsunuz.

O da ne siz belki iki ışık beklerken soldan dönecekleri de engelleyip arkasından onlarca aracın korna çalmasına bile kayıtsız kalan birisi pat önünüze direksiyonu kırıp sizden önce geçip gidiyor.

Off gel de deli olma dediniz, belki başka bir şey daha!…

Sanırım anlaşıldı, en beyefendi insan bile ağzından illa ki kötü söz çıkartır yani böyle bir durum yaşayınca değil mi?

***

Özellikle akşam saatlerinde bazı kavşaklarda yaşanan sıkışıklık ister istemez çile haline dönüşürken sırasına riayet etmeyip sağdan soldan önünüze geçmeye çalışan ve bunu başarıp hiç de umursamadan yoluna devam eden magandalar çıkıyor ya bazen, işte onlar insanı çileden çıkarıyor doğrusu..

Hemen her kavşakta yaşanıyor bu durum, üstelik bir bakıyorsunuz hiç de o çirkin olayı yapmayacak gibi görünen kişilerden bile direksiyonu önünüze kıran oluyor, hayretler içerisinde kalıyorsunuz. Uyarsanız ‘ne yapayım herkes aynı’ diyor ya bir de anlamak mümkün değil.

Hele öyle magandası var ki kibarca uyarını bile kavga mevzusu yapabiliyor, tartışma kavgaya dönüşse karakolluk olmak işten değil..

***

Mesela Büyükşehir Belediye kavşağında yolu plastik dubalarla bölüp o çirkin görüntünün önüne geçildiği gibi diğer kavşaklarda da bu uygulama yapılsa sorun kökünden çözülür. Hatta bazı caddelerdeki hatalı parkların da önüne geçer. Dubalarla yolu bölmek. Elbette öyle magandalar var ki o plastiklerin bile üzerinden geçip yapacağını yine yapıyor ama dediğim gibi sorun, çoğunluk olarak sırasına riayet edecek insanlara çözülmüş olur kanaatindeyim.

Hatta bazen görüyoruz kaldırım üzerinden seyir edip önünüze fütursuzca inenler dahi olabiliyor. Sanki kaldırım yayalar için değil de o dangalaklar için yapılmış, rahatça sıkışık trafikten kurtulsun da başkası ne yaparsa yapsın umurunda değil…’’

 

Biz de teşekkür ediyoruz Büyükşehir Belediyesi’ne önerimizin dikkate alınması vesilesiyle de mutlu olduğumuzu belirtiyoruz.

Uğur İbrahim Altay Başkan ile kısa bir süre önce düzenlediği basın toplantısında biraraya gelme imkanı bulduk. Trafik konusunda aslında oldukça iyimser bakıyor ve trafik sorunu yok ilimizde hatalı park sorunu var diyor.

Gerçekten de hatalı parklar ve rallide gibi çılgınca yarış yaparcasına araç kullanma sorunu daha da büyütüyor. Kendine saygısı olmayanların maalesef başkasına saygı göstermediği günlerdeyiz.

Her şeyin başı illa ki saygı.