Atiker Konyaspor evinde ağırladığı Medipol Başakşehir karşısında sezon başından beri ilk kez pozisyon dahi üretemediği bir doksan dakika çıkardı.

Bu maç öncesi geride kalan  9 haftada sergilediği atak ve mücadeleci futboldan oldukça uzak bir görüntü vermesi ve adeta kör dövüşü misali neredeyse tamamı orta saha mücadelesine sahne olan müsabakadan 1-0 mağlup ayrıldı.

Maç öncesinde yapılan son taktik çalışmasında üst adelesinde çekme meydana gelen tecrübeli orta saha oyuncusu Ömer Ali Şahiner’in yapılan denemelerde zorlanma yaşaması ve zorlu maç öncesinde son anda kadrodan çıkartılması hesaplarımızı ve oyun planımızı alt üst etti diyen hoca Rıza Çalımbay, doğrusu son zamanlarda taraftarları da ikileme düşürmeye devam ediyor.

Hocanın çok  iyi olduğunu söyleyenler ile bu fikre şiddetle karşı çıkanlar giderek seslerini yükseltmeye başladılar. Oysa geride kalan 10 haftada topladığı 13 puanla özellikle sezon başında başarılı bir grafik çıkartan Atiker Konyaspor’un elbette bu mağlubiyeti tolere edecek kapasitesi var.

Bunu inkar etmek olmaz ancak yapılan tercih ve oyun planı farklı olabilir düşüncesinde olanlar azımsanmayacak kadar çok.

Bana göre Rıza Çalımbay başarılı bir hocadır. Bu iş biraz da talebelerin hocanın istediğini sahaya yansıtmaları ile alakalı bir durum elbette.

Medipol Başakşehir maçında ilk 15 dakikada oldukça baskılı oynayan bu baskıya karşın ceza sahasında girmekte dahi zorlanan bir takım gördük. Sonrasında ise maç orta sahada kısır döngüye gitti ve rakibin oyununa ayak uyduruldu ise işte bunu sorgulamak lazım.

Sebebi, nedeni, nasılı kim bilecek, tabi ki Rıza hoca.

Maç sonu yaptığı açıklamada Hurtado’nun sakatlığı sonrası Ömer Ali’nin de son anda kadrodan çıkmasının istedikleri planın işlemesine engel olduğunu söyleyen hocamız nedense oyun kurmamızın engellenmesine ve özellikle kenarlarda baskı yememize çare bulamadı bir türlü.

Oysa rakip Teknik Direktör Abdullah Avcı geride kalan maçlarımızı öyle iyi analiz etmiş ki takımına kurdurduğu baskı ile bizim geride kalan 9 haftadaki tüm maçlarda sergilediğimiz planı tamamen sildirdi.

Oysa geçtiğimiz yıllara nazaran Başakşehir de aslında iyi değil. Özellikle de hücum anlamında hiç iyi değil. Gördük işte 90 dakikada pozisyonları bile yok. Buna karşın bulduğu tek fırsatı gole çeviren bir eski dost Bajiç çıktı ortaya golü attı 3 puanı da aldı götürdü.

Oysa sabaha kadar oynansa berabere biter diyeceğimiz bir mücadele oldu. İki takım da pozisyon bile üretemedi ama mağlup olan ev sahibi Atiker Konyaspor olunca üzülmemek elde değil yani..

Taktik savaşı yaşanır diye umduğum maç kör dövüşüne gittiyse burada elbette maç sonu kadro sıkıntısına vurgu yapan Rıza Çalımbay’a da hak vermemek olmaz.

Öte yandan Traore ile Fofana niye birarada oynamaz demeden de geçemiyoruz tabi.

Vardır hocanın bir bildiği diyelim, kalan haftalara umutlarımızı taşıyalım biz yine de iyimseriz elbette şimdilik…