Biz insanoğlu konuşarak anlaşabileceğimizi maalesef her zaman unutuyoruz. Karşımızdakini dinlemek yerine hep kendimiz konuşmayı tercih ediyoruz…

Çoğunuz resmi bir kuruma gidip bir işinizi hallederken bir takım sorunla karşılaşmışsınızdır. Bizce, genelde bu sorunlar işlem yapan memurdan kaynaklanır değil mi? İşimiz yolunda gitmedi mi başlarız söylenmeye… Peki, hiç karşı tarafı düşündünüz mü? O kişinin gün boyunca nelerle karşılaştığını, kimlere neler anlattığını… Hadi itiraf edelim… O insanlarda bizden biri. Çoğumuzun abisi, dayısı, halası, amcası….

İşin özeti şudur bence hatayı her zaman karşı tarafta aramamak gerekir. Bazen bizde eksik evrak götürerek ya da yapmamız gerekenleri kocaman yazılan duyurularda okumayarak inadına ben ne yapacaktım sorusuyla görevlileri çileden çıkarabiliyoruz.  Lütfen kendinizi bazen onların yerine koyun.

Tahammülsüz, sürekli hata arayan bir toplumun bireyi değil de; yapması gerekenlerin farkında olan daha anlayışlı bir toplum olsak sizce de işler daha yolunda gitmez mi? Herkes böyledir demiyorum ama maalesef ki çoğumuz bu durumdayız.

Sizle geçen gün belediye tramvay durağında karşılaştığım bir olayı paylaşmak istiyorum…

20- 25 yaşlarında bir genç ısrarlı bir şekilde turnikeden kart okutmadan geçmek istiyor. 2 güvenlik görevlisi de bunun mümkün olmadığını 50 metre uzaklıktaki kart dolum merkezinden tramvaya biniş kartı temin edebileceğini söyleyerek ikna etmeye çalışıyor.

Görevlilerin ikna çabalarına aldırmayan ve onları dinlememekte ısrar eden genç üstelik sarhoş… Bende tramvaya binmek için turnikenin önüne gelince sarhoş olan arkadaş önüme atladı. Abla fazla kartın varsa bana ver diye… Durumu anlayıp kartımın olmadığını söyledim. Benden sonrakilerin önüne de bir anda atlayınca insanlar ister istemez tedirgin oldular…

Görevliler baktılar ki olay uzayacak polisi arayacak durumu izah ettiler. Olayın sonucunu görmedim ama o davranışlara, işini yapan insanları zor duruma sokmaya, akşam saat 6’da sarhoş sarhoş kendini bilmeden sokakta dolaşıp insanları tedirgin etmeye ne gerek vardı…

Yine çoğumuz tramvay duraklarındaki görevlilere kızarız ama ben o abilere teşekkür etmek istiyorum. Hiçbir vatandaşa zarar gelmemesi için görevlerini layıkıyla yaptılar.