Uzman çavuşlar, ordumuzun gözbebeği, operasyonel gücün bel kemiğidir.

Uzman çavuşlar, has Anadolu çocuğu olup; elleri nasırlı, kalender, ekmeğini taştan çıkaran anaların - babaların yiğit evlatlarıdır.

Kadrolu olmamalarına rağmen sözleşmeli olarak, ordumuzun profesyonelleşmesi yolunda sergiledikleri başarı, milletimizin göğsünü kabartmaya devam ediyor.

***

Gerek terörle mücadelede, gerekse yurt dışı (Cerablus, El Bab, Afrin… )vb. operasyonlarda uzman çavuşlarımız destan yazmışlardır. Yavuklusunu, ailesini… geride bırakıp, önce vatan diyen uzman çavuş kardeşlerimiz, seve seve canlarını vatan, bayrak uğruna ve mukaddes tüm değerlerimiz için feda edebilmekte ve feda etmeye her daim hazırdırlar.

Son yıllarda şehitlerimizin üzülerek ifade etmek isterim büyük bir kısmı uzman çavuş kardeşlerimizden oluşmakta…

Nasıl bir mantık, nasıl bir anlayış? “ Askerin görevi ölmek, bunun için maaş alıyorlar.” demek basiretsizlik ve vefasızlıktan başka bir şey değildir.

***

Onlar sayesinde sıcak evinde kahveni, çayını yudumlarken kahraman uzman çavuşlarımız, diğer astsubay ve subaylarımız ve her kademedeki personel… aynen dedelerimiz gibi istiklâlimiz ve istikbâlimiz uğruna; sıcak demeden, soğuk demeden bedel öderken “Askerin görevi ölmek.” v.b şekilde talihsizce beyanat vermek; şehitlerimizi manen incitmiş; muvazzaf askerlerimizi derinden yaralamıştır.

Vatan için, bayrak için gerekirse Türk Milleti’nin her ferdi, Kurtuluş Savaşı’nda, 15 Temmuz’da olduğu gibi canını seve seve vermeye  hazırdır. Ey büyük laf eden kişi! Sen de can verebilir misin? Hazır mısın?

***

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ana omurgasını oluşturan uzman çavuşlar niçin kadrolu hale getirilmiyor? Uzman çavuşluk askeri bir meslek dalı haline gelmesine rağmen sözleşmeli olarak görev yapmaları diğer askeri personel arasında sanki üvey evlat muamelesi ile karşı karşıya…

Profesyonel askerlik vücut bulurken, uzman çavuş kardeşlerimiz hak ettiği değeri fazlası ile görmesi gerekir. Öncelikle kadro ile güvence altına alınarak, moral motivasyon yönünden kuvvetli uzman erbaşlarımızla Evvel Allah destan yazmaya devam ederiz.

Hasıl-ı kelam; uzman çavuşlar bu milletin has evlatlarıdır. İnsan hiç evlatları arasında ayrım yapar mı? Ayrıca büyük laf edenler, kendilerine çeki düzen vermeleri gerekir. Bu millet; tepeden bakan, büyük laflar eden insanlara zerre kadar kıymet vermez.