Konya'nın en önemli sorunlarının başında gelen oto park yetersizliği gün içerisinde hayatımızı öylesine zorlaştırıyor ki, bazen insanın aracı ile dışarı çıkmak istemediği bile oluyor.

Belediyeler oto park yapsa da toplumda oto park alışkanlığının olmaması sorunun aslında yine insanlardan kaynaklandığı da apaçık ortada.

Ne park etmeyi, ne de trafikte birbirimize saygılı olmayı öğrenebildik. Kanunla trafikte saygıyı öğrenmeyi amaçlıyoruz. Yeni çıkan kanunla artık bir yaya ayağını kaldırımdan indirdiği anda trafikteki aracın durması gerekiyor.

"Durması gerekiyor" diyorum ve kanunla da bunun böyle olması gerektiğini ifade ediyorum. Peki, durum böyle mi? Çıkalım hep birlikte bakalım kaldırımdan indiğiniz anda başımıza gelecek olanlara.

Boş verin araçların durmadığını hatta dayak bile yiyebilirsiniz! Evet abartmıyorum. Birde araç içerisinden elini kaldırarak küfür ederleri duyunca zaten karşıdan karşıya bile geçme iştahınız biter durumda.

Bunun yanında trafik kurallarına uyulması anlamında çıkartılan cezalarının caydırıcı olması amacıyla artırıldığını biliyoruz. Peki, birde bu duruma bakalım. Caydırıcılığı var mı?

Hep birlikte eğitime tabi tutulmalıyız. Yaya da trafikteki şoförde. Eğitilmeliyiz. Ya da kocaman kocaman insanların gözünün içine sokacağımız büyüklükte tabelalar koymalıyız.

Bu tabelalar belki de bizleri ne yerine koyuyorlar da böyle büyük tabela yerleştirdiler sorusunu kendi kendimize sormamıza ve aşağılandığımızı düşünmemize neden olur.

Aşağılamadığımız sürece bu insanların eğitimleri verimli olmaz....