Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz cumartesi günü 40 ilin belediye başkan adayını açıklarken üç büyük il ile birlikte Konya Büyükşehir Belediye Başkan adayını da Salı günü gerçekleştirilecek gurup toplantısında açıklayacağını belirtti, hemen senaryolar başladı.

“Gördün mü Altay dediler ama değişiyor demek ki Reis açıklamadı” diyenler oldukça fazla..

Oysa şu var ki kendini Konyalı olarak gören bir Cumhurbaşkanı elbette Konya’yı çok önemsediği ve üç büyükşehirden ayırmadığı için adayını açıklamadığı gerçeği göz ardı edilmemeli.

Uğur İbrahim Altay bana göre kesinlikle Cumhurbaşkanı’nın tercihi olacaktır.

Neden mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta “Halktan kopuk, kendini ulaşılmaz hale getirenlerle işimiz olmaz” demedi mi dedi. Peki, Altay Tahir Akyürek’ten görevi devraldıktan sonra halk ile sıcak ve samimi yaklaşımıyla nasıl bir not aldı, elbette oldukça iyi.

Hepsi bir yana Ak Parti’nin yeni bir isme Konya’da nasıl bir oy oranı ile tepki vereceği de kesinlikle gözardı edilmemeli.

Bana göre tepki doğar; bugüne kadar kimsenin aday adayı bile olmadığı koltuğa, eğer yeni bir isim aday olarak ortaya çıkartılırsa !..

Bunun için de sevilen, arzu edilen bir isim olacak olan Uğur İbrahim Altay yerine başka bir isim olursa, özellikle son iki seçimdeki oy oranlarına bakmak ne demek istediğimizi daha iyi anlatır sanırım.

İşte bu oranlar arasındaki fark bile yeni bir macera yerine Altay’ın göreve aday gösterilmesine yeteceği kanaatinde olanlardanım doğrusu..

Kısa süre önce, 9 Kasım 2018’de yazdım “Uğur başkan aday gösterilmeyecek mi” başlığı altında düşüncelerimi kaleme almıştım.

O yazının kısa bir bölümünü yine sizlerle paylaşmak isterim:

‘’Son günlerde kulaktan kulağa bu laf dolaşıyor “Duydun mu Uğur başkan aday gösterilmeyecekmiş..’’

Peki, bu lafı kim niye atıyor ortaya ve en önemlisi de kimi ön plana çıkarmak amacıyla yapıyor, esas mesele orada.

Ekonomi ile adeta savaş verilen günlerde, gerek iş dünyası gerekse vatandaş geçim derdinde bazı siyasetçiler de nedense ortalığı karıştırma adına yoğun bir mücadele içerisinde.

Anlaşılan o ki parti içerisinde Ankara’ya koştura koştura gidenler Konya’nın nabzını tutmadan son zamanlarda klasikleştiği gibi kendi istediğini yaptırma gayretini ve hatta cüretini göstermekten hiç çekinmiyorlar.

Ne var ki ne yapsalar ne etseler Uğur başkan partili partisiz, her kesimin sevgi ve saygısını kazanmış durumda.

Üstelik ortaya atmaya çalıştığınız isimleri yıpratmaktan öte başka da bir şey yapamıyorsunuz..

O çabalarınız nafile yani zatı muhteremler..

 

Yani dün de bugün de benim düşüncelerim değişmedi.

Neler olup biteceğini elbette yarın göreceğiz..