Elektrik faturalarındaki ilave kalemler bezdirdi

Son zamanlarda elektrik tüketim faturaları gelen zamlar sonrası kabarırken, faturalar üzerindeki dağıtım bedeli, enerji fonu, elektrik tüketim vergisi hatta TRT payı adı altındaki ilave kalemler mevcut faturanın daha da kabarmasına neden olurken, vatandaşları da çileden çıkarmaya başladı.

2009 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Alarko Holding ve Cengiz Holding ortaklığıyla kurulan Alcen Enerji Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri arasında imzalanan yüzde yüz hisse satış sözleşmesiyle özelleştirilen ve Meram Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak faaliyetlerine devam eden MEDAŞ’ın gelen son zamlarla faturaları oldukça kabardı.

Artışlara tepki gösteren vatandaşlar ise özellikle dağıtım bedeli başta olmak üzere alınan farklı kalemdeki ilaveler yüzünden de adeta bezdiklerini ifade ediyor haklı olarak.

MEDAŞ’ın görev sorumluluk alanında; Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir ve Karaman olmak üzere 6 il ve 65 ilçe, 331 belde, 1379 köy ve 512 yayla bulunmakta.

***

Örneğin ETV diye kısaltılan Elektrik Tüketim Vergisi, aktif enerji tutarının yüzde 5’inin dağıtım bölgesindeki belediyeye katkı olarak ödenen bir bedel olduğu açıklanıyor. Kurumun sitesinde bu durum şöyle açıklanıyor: “Müşterinin, abonelik bölgesi içerisinde hizmet veren Belediye için Belediye Gelirleri Kanunu hükümleri gereği Aktif Enerji + Kayıp enerji + Güç Bedeli+ Güç Aşım Bedeli+ Reaktif Tüketim Tutarı üzerinden hesaplanan tarife grubuna göre alınan vergi bedelidir.’’

Dağıtım bedeli adı altında yapılan ilave ücretlendirme de şehirde elektriğin dağıtılması ve altyapısının işletim ve onarımından doğan masraflar için tahsil edilen bir bedel olarak tanımlanıyordu ancak şimdi elektriğin tüketiciye ulaştırılmasındaki tüm teknik süreçteki masrafların tümünü kapsayan bir kalem olarak faturaya yansımakta. EPDK tarafından elektrik fiyatları gibi yılda 4 defa olmak üzere güncelleniyor ve tüketim ile çarpılarak faturaya ekleniyor.

Enerji Fonu ise aktif tutarın yüzde birinin Enerji Bakanlığı’nın enerji konularında araştırma geliştirme fonuna aktarıldığı belirtiliyor.

TRT payı zaten malum fatura tutarının yüzde 2’si kurumun geliri olarak aktarılıyor vatandaştan alınarak.

Yani kalem kalem ilave var bir elektrik faturasında ki tüm hepsinin toplamına KDV de eklenince faturaların kabarması gayet normal.

***

Benin anlamadığım hani Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kampanya başlattı ya Enflasyonla Topyekün Mücadele diyoruz ya hani yüzde 10 indirimler yapılacaktı bu neden enerji konusunda hayata geçirilmez acaba neden elektrik faturaları daha da artarak gelir?

Kaldı ki sayın bakanın 9 Ekim 2018 tarihinde Enflasyonla Mücadele konulu toplantısında özellikle vurguladığı, çok sıra dışı bir durum olmazsa elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapılmayacağını açıklamasına rağmen, neredeyse her ay bu elektrikteki bedeller yükselerek geliyor bunu da anlamak mümkün değil doğrusu.

Enflasyonun adeta canavarlaştığı günlerde açıklanan enflasyon rakamlarına elektrik ve doğalgaz zamlarının henüz yansıtılmadığına da ekonomi uzmanlarınca dikkat çekilirken öte yandan elektrik faturalarının her geçen ay artmasına vatandaşın da tepkisi artıyor bu durumda.

Faturalardaki diğer ayrıntıları kurumun http://www.meramedas.com.tr/source.cms.docs/meramedas.com.tr.ce/docs/websitesifatura.pdf linkinden inceleyerek ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ekonomik şartların giderek ağırlaştığı günümüzde, elektrik faturalarındaki bu kalemlerin azaltılması vatandaşın en büyük isteği.