SERDAR KALAYCI SÜRPRİZ Mİ OLDU !..

Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday belirleme sürecinde yaşanan enteresan durumlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Uğur İbrahim Altay’ı bizzat açıklaması ile bıçak keser gibi son bulmuştu ya hani şimdi de Serdar Kalaycı ismi ortaya benzer bir şekilde düşüverdi.

Büyükşehirler arasında sadece İstanbul’un açıklanmasını çıktığı yurtdışı programı dönüşüne bıraktığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en çok merak edileni elbette İstanbul Büyükşehir Belediyesi adayı.

Mevcut Meclis Başkanı son başbakan Binali Yıldırım aday gösterilecek İstanbul’a ama doğrusu oralarda özellikle liste ve ilçe belediye adayları hakkında söylentiler kulaktan kulağa yayılıyor.

Öyle dedikodular var ki eğer o gerçek ise doğrusu ortalık bayağı karışık demektir ki bakalım sonu kimin istediği şekilde bitecek bekleyip göreceğiz.

***

Yani İstanbul bizi ilgilendirmiyor doğrusu da Konya’nın merkez ilçelerinde kimler nereye aday olarak açıklanacak işte şehrin en büyük merakı bu.

Tüm bu meraklı bekleyiş devam ederken Cumhurbaşkanlığı İnşaat Daire Başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıklayan Serdar Kalaycı ismi bir anda Konya’ya bomba gibi düştü.

2009 yılındaki yerel seçimlerde Meram Belediye Başkanı olarak seçilen 5 yıl süreyle görev yapan bir isimdi neticede.

Serdar Kalaycı ismi aslında hiç de öyle sürpriz falan olmadı bana göre.

Niye derseniz; hatırlarsanız kısa bir süre önce sanatçı Uğur Işılak’ın 6 yıl önce verdiği 30 gün süren ramazan programı için ve sanki sadece sanatçıya verilmiş bir bedelmiş gibi gösterilmeye çalışılan milyonluk fatura neden, kimler tarafından, ne amaçla ortaya atıldıysa işte orada Serdar Kalaycı’nın o günlerde adaylığının önünü kesmek için uğraşıldığı bu gün net bir şekilde ortaya çıkmış oldu.

Görünen o ki verilen mücadelenin sebebi belli.

Bu da Ak Parti içerisinde üç beş kişi arasındaki inanılmaz aday belirleme savaşının tüm hızıyla devam ettiğinin en büyük göstergesidir bana göre.

Büyükşehir Belediyesi aday belirleme sürecinde yaşananlar ilçelerde de farklı platformlarda devam ediyor anlaşılan.

Vatandaş sizden öncelikle ekonomik alanda rahatlatacak hamleler beklerken sizler bildiğinizi okuyor, görünen o ki kendi isteğiniz üzerine hareket ediyor, dediğinizi yaptırmak için de her yolu mubah görüyorsunuz.

Kaldı ki daha önceki yazılarımızda da vurguladık Ak Parti’nin yerel seçimlerde alacağı oy oranı tüm bu yaşanan süreç ve elbette ekonomik gidişatla doğrusu sıkıntılı oranlara gerileyebilir.

***

Öğrendiğimize göre Serdar Kalaycı, istifa etmesini bizzat Cumhurbaşkanının istediğini söyleyerek yakın dostlarından da dua istemiş.

Eğer iddialar doğruysa Cumhurbaşkanı Serdar Kalaycı’yı başkan adayı olarak gösterecek ki istifasını istesin.

Yok böyle bir olay yoksa Serdar Kalaycı kendi kendine niye istifa etsin de külliyedeki odasını bıraksın işin bir de bu boyutu var elbette.

Ancak diyelim ki Cumhurbaşkanı istedi istifa etmesini, o zaman ilçeye kesin aday.

Peki, nereye aday gösterilecek işte orası biraz muamma olabilir.

Bence Serdar Kalaycı’nın adaylığı sürpriz değildir esas açıklanacağı ilçe sürpriz olabilir.

Herkes Meram diye bekliyor, lakin bana göre mevcut Başkan Fatma Toru’nun elinde devam ettirdiği dev kentsel dönüşüm projesi Toru’nun avantajıdır ve doğrusu bu projenin yine kendisi tarafından devam ettirilmesinin daha doğru olabileceği gerçeği hiç de gözardı edilmemelidir.

Tam bu anda da o eski muhtar olayının gündeme getirilmesi de manidardır doğrusu ve bu da bana göre parti içerisindeki o kıyasıya mücadelenin eseridir.

Sadede gelirsek; Selçuklu’da adaylar belli. Karatay’da da öyle. Ama bu hafta görülecek ki o güçlü adaylar mı yoksa sürpriz isimler mi aday gösterilecek.

Bir de işin Ankara boyutu var. Bakarsınız Ankara’da ilçelerden birisine aday gösterilebilir Serdar başkan, kimbilir?

Mesela Seydişehir’li Mustafa Ak Keçiören’de belediye başkanı olmadı mı?

Yani birkaç güne ortam netleşir elbet ancak tekrar vurgulamakta fayda var ki Konya’da ortalığı karıştıran bu bazı isimlerin dediğim dedik tavrı sandığa hiç de olumlu yansımayabilir.