Zahmetsiz, alın teri akıtmadan para kazanmanın yolları çok çeşitlidir. Bunlardan birisi de milli piyango ve şans oyunlarıdır.

Zahmetsiz, şans yolu ile  kazanılan paradan hiçbir kimse huzur ve saadeti bulamamış, eski günlerini dahi mumla arar olmuşlardır. Dinimizin esası; helal yolla, alın teri ile para kazanma bizim prensibimiz olmalıdır.

***

Şu günlerde binlerle insan milli piyango bilet gişeleri önünde sıra beklemekte; yıllarca uyutulan “çıkmaz demeyin, şansınızı deneyin” reklamları ile beyinleri uyuşturulan bir nesil yılbaşı yaklaşırken şanslarını denemekte, hayaller dünyasında gezerek, maddiyat odaklı uzun vadeli programlar yapmaktadır.

 

Dünya ve âhiret mutluluğunun şifresi, helal lokmada gizlenmiştir. Helal lokmanın yolu da alın terinden geçer. Farz edelim, piyango bize çıktı, milyoner olduk. Hazıra ne dağ dayanır ne de hazineler. “Hay’ dan gelen Huy’a gider” diye atalarımız boşuna ifade etmemişlerdir.

***

Zahmetsiz kazanılan, helal yolla olmayan para kazanma metodu; Bir tencere yemeğe atılan zehir gibidir. Helal yolla kazandıklarımızı da siler süpürür. Piyango milyonerlerinden hangisi şimdiye kadar kazandıklarını muhafaza etmiştir? Sahte dostlukların kapısı çok paradır. Sizi tanımayan binlerce akrabanız, hemen ortaya çıkıverir. Daha önce hal ve hatırınızı sormayan kimseler, paranın kokusunu alınca sözde sadık dostlarınız olmuş olurlar. Milli piyango milyonerlerinin durumlarını araştırmak bize fikir verebilir. Milyoner olmadan önceki durumlarını mumla aradıklarına basından şahit olmaktayız.

 

***

Bereket azda gizlenmiştir. Şükür ve hamd ile alın terimizi süsleyebilirsek; dünyada bizden daha huzurlu kimse yoktur. Sağlık en büyük hazinedir. Sağlıklı olarak sevdiğimiz bir işle meşgul olmak, insanlığa faydalı olmaya çalışmak gönül huzurunun da anahtarıdır. Müslüman’ım diyen birisi asla piyango, şans oyunları gibi İslami olmayan kazanç yollarına tevessül etmez, etmemelidir.

 

***

Hasıl-ı kelam; sakın ha…! Yumuşak söylemlere aldanmayınız. Dinimizin esasları bizim için ölçüdür. Gözümüz yükseklerde olursa çok çabuk düşer, eski sıhhat, sağlık ve imkânlarımızı arar dururuz. Lütfen! Uzak duralım. Zahmet yoksa rahmet ve bereket yoktur.

Selam; alın - terinin kutsiyetinin inanan, çoluk çocuğunun rızkını helal yolla kazanmaya çalışan, kimseler üzerine olsun.