VALİLİK BASIN MÜDÜRÜ OLMAMASI YAKIŞMIYOR!

Konya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü olmaması uzun zamandır beni çok üzüyor.

Koskoca vilayetin özellikle basınla bu kadar uzak hale nasıl getirildiğini de anlamakta güçlük çekiyorum.

Özel kalemde basın bürosuna da vekalet eden görevli bir polis memuru Adem Akkuş kardeşimizin canla başla işini yapmaya, hatta yeri geldi mi basına da birçok konuda yardımcı olmaya çalıştığına şahidiz ama bu ayrı konu.

Ancak uzun zamandır atanmış bir basın müdürü ve ekibinin olmaması gerçekten düşündürücü.

33 yıldır Konya basın sektöründe yer alan bir nefer olarak inanın eski günler gözümün önüne geliyor da bugünle kıyaslama dahi yapamıyorum.

Benim meslek hayatımda bu makamda ilk tanıdığım isim İbrahim Yıldırım abimdi Allah sağlık versin kendisine.

Konya Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak çok uzun yıllar görev yaptı hatta buradan emekli oldu. Görev süresi uzundu aslında ama çoğu yılları o da vekaleten yürüttü.

Sabahları bülten toplamaya ilk Valilik Basın Bürosuna uğrar çoğu zaman simidimizi alır orada kahvaltı ederdik.  Hele her ay bir çok kez ilçe belde incelemelerine çıkan vali beyin peşinde bazen 3 bazen 4 araçlık resmi konvoya biz gazeteciler de dahil edilirdik ki harika haberler çıkarırdık her ilçe gezisinden.

Tabi eskiden özellikle tüm ilçelerin dahi polis-jandarma basın bülteni günlük olarak valilik basın bürosundan temin edilirdi tüm asayiş olaylarıyla ilgili ayrıntılı hazırlanır bizlere dağıtılırdı.

Hangi köyde ne olmuş anında bilgimiz olurdu o günlerde. Bu standart her mesai gününde böyle devam ederdi yıllar boyu.

Güne Valilik basın bürosunda başlardık gazeteciler olarak.

İbrahim Yıldırım’dan sonra uzun yıllar görev alabilen olmadı nedense. Bir dönem Fahri Razi Ünver sonrasında Ahmet Selim Gülbahar atandı ama hemen başka bir göreve gönderildi.

Sonrasında hep vekaleten görevlendirmeler yapıldı koskoca Konya Valiliği Basın Bürosu’nda.

Fazilet Ulu ile başlayan vekaleten görevler hep kısa soluklu oldu.

Bir dönem Konya basın dünyasında çok sevilen isim Hasan Hüseyin Tanrıverdi kardeşimiz vekaleten bu görevi yaparken Güneysınır Kaymakamlığı’na yazı işleri müdürü olarak gönderildi.

Aykut Demirci de kısa bir dönem Basın Müdürü vekili olurken en son göreve Adem Akkuş vekalet ediyor hem de özel kaleme de bakarak.

Bir hafta içerisinde 3 ilçeye gittiğimiz günler olurdu Vali Bey ile beraber tüm gazeteciler toplanırdık Valilik basın bürosunda. O sıcak samimi günler hala gözümün önünde bugün teknoloji de imkanlar da inanılmaz artmışken nedense hala yakınlaşmayı başaramıyoruz galiba..

Şimdilerde ilçe ziyaretlerine gazeteciler çağrılmıyor bile nedense bunu da anlamakta güçlük çekiyorum.

Doğrusu etkin bir basın bürosunun olmaması bunun en büyük sebebi olsa gerek diye düşünüyorum.