“Ankara-Konya seferini yapan YHT, sabah saatlerinde Marşandiz istasyonuna giriş yaptığı sırada raylarda bulunan kılavuz treni ile çarpıştı. Çarpışmanın etkisiyle 2 vagon devrildi. Kazada, ilk belirlemelere göre 3`ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti,47 kişi yaralandı. Vatandaşların ihbarı üzerine kaza mahalline çok sayıda ambulans, itfaiye ve UMKE ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, kazada yaralanan vatandaşları olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından çeşitli hastanelere kaldırdı” haberiyle uyandık dün sabah…

Keşke bu tür kazalar hiç yaşanmasa ama… Maalesef ki kazalar hiç beklenmedik anda geliyor.

Hayatımızda bilmemiz gereken en önemli kurallardan biri de hiç şüphesiz ‘TRAFİK KURALLARI’ dır. Yaya ve sürücülerin yolda giderken bu kurallara mutlaka uyması gerekir. İnsan ve araç sayısının her geçen gün arttığı günümüzde yollarda giderek kalabalıklaşmakta. Trafik kurallarına uyulmadığı zaman neler olduğunu ise hepimiz biliyoruz.  Caddelerde ve sokaklarda düzeni sağlayan bu kuralları öğrenmeyi ihmal etmemeliyiz.

Özellikle kışın araç sürücüleri daha dikkatli olmalı. Daha hava aydınlanmadan okula giden öğrenciler, işe giden vatandaşlar sokaklara dökülüyor. Kış aylarında sabah saatlerinde bazen yaşanan yoğun sis de kazalara davetiye çıkartabiliyor. Bu yüzden herkes daha dikkatli olmalı. Kendi araçlarımız yerine daha çok toplu taşıma araçlarını kullanmalıyız.

Kazaların önüne geçebilmek için sürücüler hız limitini düşürmeli. Karşıdan karşıya geçen yayalar yolu 2 gerekirse 3 kez kontrol etmeli.  Sabahın erken saatlerine okula giden çocukları ise aileleri dikkatli olmaları konusunda sıkı sıkı tembihlemeli. Eğer okula giden çocukları küçükse mutlaka kendileri götürmeli.

Bu tarz tedbirler alındığı zaman kazaların önüne bir nebze de olsa geçebileceğimizi düşünüyorum.