Geçtiğimiz Pazar günü Konya merkez ve hemen hemen her ilçesi karlı bir sabaha uyandı. Sosyal medya hesaplarından kar manzaralı fotoğraflarda ardı ardına geldi.

Kar lapa lapa yağarken haliyle havada biraz soğuktu.

O gün tanık olduğum bir olayı sizle paylaşmak istiyorum. İşe gitmek için dolmuşa bindim. Dolmuşta yeteri kadar insan olduğu için şoför, yol kenarlarında dolmuşa binmek için el kaldıranları almıyordu. 

Bir süre yol aldıktan sonra yaklaşık 10 kişinin beklediği durakta kundaktaki bebeğiyle bir anne de vardı.  Bunu gören dolmuşçu hemen telefona sarıldı. Kendisinden sonra sefere çıkan ya da çıkacak olan arkadaşını aradı.

Şahit olduğum telefon konuşması şu şekilde:

“… sokaktaki köşeyi dönünce yaklaşık 10 yolcu var. İçlerinde kundakta bebeğiyle bekleyen birde anne var. Hava soğuk. Yolda hiçbir yolcuyu almadan hemen oraya geç anneyle bebeğini al. Kadıncağız yazık soğukta kalmış. Bebekte üşümesin… Daha duraktan çıkmadıysan hiç sefere başlama direk bu istikamete gel. Senden sonraki de hemen çıksın o sefere başlasın. Vatandaşları o toplayarak gelsin. Kimse mağdur olmasın hadi abiciğim…”  deyip telefonu kapattı.

2 ya da 3 dakika geçtikten sonra dolmuş şoförü tekrar birini aradı. Ona da durumu izah etti. 5 dakika içinde nerdeyse Sedirler dolmuş hattındaki tüm dolmuş şoförlerini anne ve bebeği için seferber etti.

İnsan neden iyilik yapmalı?

İyilik yapsam ne olacak ki?

Ne zaman iyilik yapmalıyız?

Nasıl ve kime iyilik yapacağım?

Kimse bana iyilik yapmıyor ben niye yapayım ki? gibi soruların hiç önemi yok aslında.

Bence, İYİLİK dediğimiz şey aslında ufacık ayrıntılarda gizlidir ve çok da kolaydır. İyilik yapmak aynı zamanda insan olmanın da bir gerekliliğidir. Biz ne kadar iyilik yaparsak; kötülüklerde bir bir yok olur.

Keşke iyiliğin, kötülüğü yemesi için tıpkı dolmuşçu abi gibi karşılık beklemeden herkes iyilik yapsa da dünya huzurla dolsa…

Annenin haberinin bile olmadığı bu karşılıksız iyilik beni gün boyunca gülümsetmeye yetti bile. O gün başkasının yaptığı iyiliğin keyfini bende çıkardım.

Sedirler hattındaki tüm dolmuş şoförü abilerimi duyarlılıklarından dolayı alkışlıyorum.