İletişim Fakültesi mezunlarına ne olacak?

Hastanelerde İLETİŞİM VE TANITIM BİRİMİ’ nin kurulacağını duyduğumda inanın çok sevindim. Türkiye’de her geçen gün sağlığa yapılan yatırımların bir bir arttığı günümüzde Sağlık Bakanlığı maalesef ki bu birimi kurmakta geç bile kaldı.

Konuyla ilgili Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammet Güven’in imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen yazıda şu ifadeler yer alıyor:  “İletişim ve Tanıtım Birimi, sağlık tesisleri tarafından sunulan sağlık hizmetlerinin tanıtımı hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesine yönelik faaliyetleri yerine getirmek üzere şehir hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, dal hastaneleri, 200 yatak ve üzeri devlet hastaneleriyle ağız ve diş sağlığı hastanelerinde kurulacak. Başhekimliğe bağlı olarak çalışması planlanan birimde, personelin tercihen sağlık alanında en az 2 yıl çalışmış olması şartı aranacak. Bu birimlerde çalışacak personel, bilgi teknolojilerini etkin kullanma, etkili iletişim becerisi, esnek mesai uyumu, seyahat engeli olmaması gibi özellikleri taşıyacak. Yazılı ve görsel iletişim kanallarını yakından takip edecek birim personelleri, başka alanlarda görevlendirilemeyecek.”

Bundan 2-3 yıl önce sokak röportajı yaparken yaşlı bir amca, “Yavrum hastaneleri çok büyüttüler Allah razı olsun ama ben koca binaya girince muayene olacağım yeri bilemiyorum. Sizin gibi gençleri oraya koysalarda bize yardımcı olsanız” diyerek sitem de bulunmuştu.

O zamanda dile getirmiştim hastanelerde bu tarz birimlerin kurulması gerektiğini. Neyse ki hiçbir şey için geç sayılmaz. Yeter ki yapılan hizmet vatandaşın yararına olsun.

Burada asıl değinmek istediğim şey ise, İLETİŞİM VE TANITIM BİRİMİ sayesinde “İletişim Fakültesi işsiz üretim fabrikasıdır" algısının yıkılabilecek olması.

Nasıl mı?

Sağlık hizmetlerinin daha iyi ve nitelikli tanıtımı amacıyla kurulacak olan bu birimlerde İletişim Fakültesi öğrencilerine de kadro açılmalı.

Sizin de bildiğiniz gibi çeşitli bakanlıklarla veya kamu kurum-kuruluşlarıyla ilişkilendirilmeyen İletişim Fakültelerinden mezun olanlar iş bulmakta zorlanmakta hatta çoğu da diplomasız işsiz sınıfında yer almaktadır. Hal böyle olunca İletişim Fakültesi mezunları farklı meslek arayışına girmektedir.

Mezun ve işsiz olan bu gençler hastanelerde açılacak olan bu alanda istihdam edilirlerse hem işsizliğin önüne geçilmiş hem de eğitim aldıkları mesleği icra etmiş olacaklar.

Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya buradan çağrıda bulunuyorum, “Bakanım, İletişim Fakültesi öğrencilerinin işsizlik problemin çözülmesi için artık birilerinin bu konuya el atması gerekiyor. Bu yüzden bu alanda istihdam edilecek kişilerin en azından bir kısmının iletişim mezunu öğrencilerinden olmasını diliyorum.”