Basına yansıyan, olumsuz örnek oluşturan Antalya’da (altı genç) demek istemiyorum. Sadist ruhlu, insan görünümlüler… bir genç kızı ormanlık alana götürüp, işkence boyutunda darp etmeleri ile ne diyeceğimi bilemedim. Nutkum tutuldu…

Yaşları 15- 20 arasında değişen, aile terbiyesi almadıkları her hallerinden belli olan, sokak serserisi olarak tabir edebileceğimiz; kişilik özellikleri ile kendilerini ele veren, televizyon kültürü ile hamuru yoğrulan; sahipsiz, geleceğimizin ümidi dediğimiz gençlerimiz ne hallerde?

Ah dostlarım ah…!

Bu tür görüntüler çoğaldıkça, emin olunuz nutkumuz tutulmaya mahkum…

Dizilerimizi enine boyuna, yatay ve dikey olarak, her ne gerekiyorsa irdelememiz zaruri hale geldi.

Devletimizin kurumları ne iş yapar? Özellikle RTÜK… Pazardaki, marketteki fiyatlar kadar dizilerin içeriği sizi hiç ilgilendirmiyor mu? Dengeli, sağlıklı ve uygun fiyatla beslenmek kadar gençlerin eğitimi kaygılandırmıyor mu?

Örneğin geçenlerde “ÇUKUR” diye bir diziyi tesadüf gördüm. Fikir edinmek açısından 3-5 dakika baktım. Şunu söyleyebilirim. Biz eğitimciler okulda boşa kürek çekiyoruz. Okuldaki eğitimi medya desteklemez ise yetkililer önlem almazsa “ÇUKUR” gibi diziler yayınlanmaya devam ederse, sokak serserileri hızla türemeye devam eder.

Gençliğimize verilen değerin göstergesi; kalbine, ruhuna dokunabilmekten geçer. Biz sadece nefsine hizmet ediyoruz.

Karıncayı incitmeyen… bir kültürden bu hallere gelmemiz; en başta eğitim sisteminin, müfredat programının A’ dan Z’ ye çek edilmesini icap ettirir. Avrupai sistem ve kültür anlayışı bize uymaz. Sistem bu şekilde işlemeye devam ederse, nutkumuzun tutulması sıradanlaşır.

Bizi hâlâ dış mihraklar mı yönetiyor? Niçin gençliğimizin hayrına politikalar geliştiremiyoruz? Eğitim sistemi ve basın yayın milli kültürümüzle niçin mutabık hale getirilemiyor? Aile Bakanlığı nerede hata yapıyor?

Ormanlık alanda yaşanan vahim görüntülerin bir çok sebebi muhakkak var. En başta sağlam aile yapımıza ne oldu? Gençler aileden uzak, nerede vakit geçiriyor? En mühim mesele, tam da burası…

O gençleri hangi amaç için bir arada tutuyor? Şiddet niçin ruhumuza işledi?

Hasıl-ı kelam; bu görüntüler üzerine sayfalar dolusu yüreğimizi dağlayan, cümleler sıralamak mümkün. Gel gör ki nutkum tutuldu. Ya sizlerin?