Randevu sözdür, akittir. Muhatabımıza saygının göstergesi olup, kalitemizi ortaya çıkaran somut delildir. Randevulardaki hassasiyet kalitemizi ortaya serer.

Olgun bir insan randevusuna azami dikkat eder. Söz verdiği zaman muhakkak yerine getirir. Randevu demek, şu saatte senin için müsaitim, o vakit sana zaman ayırabilirim demek olup, randevulaşan kişiler o saatte hazır olmaları randevunun ruhuna uygun davranmış olurlar.

 ***

Milletçe randevu anlayışımızda sıkıntılar var. Hep gecikmeli gidilir. Tamam abi, 2 dakikada ordayım sözü uzar da uzar. Toplantılar zamanında bir türlü başlayamaz, muhakkak birleri beklenir veya toplantıyı yönetecek kimsenin gelmesi dakikalarca zaman alır.

Randevu kul hakkına riayettir. Saatlerce bekletmek, özellikle geçerli bir mazereti olmadan, haber vermeden geç kalmak; resmen vakit çalmak olup, kul hakkına riayet etmemektir.

 ***

Efendiler Efendisi numunemiz, rehberimiz; bir gün bir kişiye randevu vermişti de saatlerce onu beklemişti… Randevulardaki zamana riayet, verilen sözün yerine getirilmesi, kul hakkı dairesinde ne varsa ihtimam gösterebilmek insani vasıflarımızın tekâmül ettiğini de işarettir. Bekletmek hem de saatlerce hiç ahlâki değildir.

Onca işi arasında bize randevu veren birisini, her işini tehir ederek bekletip, üstüne üstlük bir de gitmezsek nedir bu yaptığımız? İzah edilebilir mi?

Herkesin vaktinin kıymetli olduğu bilinci ile hareket etmek; resmi toplantı da olsa bir arkadaşımıza, dostumuza randevu da versek; zamanında hazır olmak, bizlere güveni boşa çıkarmaz. Bir mazeretimiz vuku bulduğu an arkadaşımızı arayarak durumu izah etmeli, yeni bir randevu tarihi birlikte ayarlanmalıdır.

 ***

Randevusuna dikkat eden insanlar dürüst, ilkeli, hakka- hukuka saygılı, zamanın kıymetini bilenlerdir. Bizim için zaman değerli olmayabilir ama muhatabımızın saniyeleri dahi kıymetli ise o hakkı nasıl ödeyebiliriz?

Hasıl-ı kelam; randevulara dikkat etmek, kul hakkına riayetin göstergesidir. Randevuya dikkat ve hassasiyet göstermek, başta kendimize ve muhatabımıza saygı ve ahde vefanın bir tezahürüdür.