VATAN İÇİN, MİLLET İÇİN…

Vatanımız; en kutsal varlıklarımızdan birisidir. Millet; aynı gaye birliği ile kutsal değerler etrafında kenetlenen, aynı dili konuşan, tasada kederde bir olan insanlar topluluğu olarak ifade edebiliriz.

Rabbim öyle bir vatan vermiş ki bizlere, adeta cennet ! Her karış toprağı şehit kanları ile sulanmış. Bayrağımız semalarda dalgalanarak, rengi ile şehitlerimizi yad ederken, bizler ise ne derece şehitlerimizin emanetine sahip çıkabiliyoruz?

***

Bu milletin ferdiymiş gibi aramızda yaşayan ancak kutsal değerlerimizi özümseyememiş, sindirememiş; ruhsuz, kansız, uşak ve hain tipli azımsanamayacak kadar gayri milli insanlar da mevcut.

Bu vatanı hiçbir kimse bize altın tepside sunmadı. Vatanımız 1000 yıldan beri bize emanet. Emperyalist sömürü düzeninin gözü hep vatanımızda olagelmiş. Oyun üstüne oyun kurgulamaktalar.

Bu cennet vatan için, milletimiz için neler yapıyoruz? Varlığımızla  yüceltiyor muyuz? Yoksa ihanet içerisinde miyiz?

Vatanını, milletini seven; üzerine düşen vatandaşlık görevini lâyıkı ile yerine getirir. İşini düzgün yapar, hile hurda nedir, bilmez.

Irak, Libya, Suriye, Yemen, Afganistan… onlarca ülkede, vatan ve millet duygusu hakim kılınamadığı için emperyalist  ülkelere meze yapıldı.

***

Çiftçi ekmeli, memur çalışmalı, mühendis tasarlamalı, siyasetçi milli birlik ve kardeşliği tesis etmeli… Ayrışmanın, kutuplaştırmanın sonuçlarını iyi analiz etmek gerekir. Fitne tohumları ile kutuplaştırılan bir milleti, kolayca parçalayıp, yok edebilirsiniz.

Son yıllarda ülkemiz üzerine oynanan oyunların hepimiz farkındayız. Güneyimizde (Suriye’de) yanan ateş çemberi ile bizi de yakma peşindeler. Haçlı ittifakı hiç boş durmuyor. Fitne tohumları ile vatanımızı ve milletimizi bölmek için iştahları kabarmış vaziyette…

***

Vatanımız için, milletimiz için kenetlenmeye, çalışmaya, üretmeye… gelecek nesillerimiz için bize emanet edilen vatanımızı koruyarak daha da yüceltmeye mecburuz.

Hasıl-ı kelam; vatan için, millet için 7’den 77’ye çalışmaya, barışa, kardeşliğe en önemlisi vatan ve millet şuuruna varabilmeye fazlası ile ihtiyacımız var.