ÜÇ AYLAR ( RAHMET İKLİMLERİ)

Biz Müslümanlarca değer verilen mübarek üç aylara, Regaip Kandili ile birlikte girmiş olacağız.  7 Mart 2019 Perşembe gecesi Regaip Kandili’ni inşallah hep beraber idrak edeceğiz. 8 Mart 2019 Cuma günü Receb-i Şerif’le müşerref olacağız.

Üç aylar; hususi kıymet verdiğimiz manevi iklimlerimizdendir. Az zamanda yapılan ibadetlerle, çok yol kat edilebilen rahmet, mağfiret aylarıdır. Üç ayların ilki Receb’ül Mürecceb “Şehrüllah” yani Allah’ın ayıdır. Şa’ban’ül Muazzam, “Eş’şaban-ü şehri” diye ifade buyrulan peygamberimizin ayıdır. Ramazan-ı Şerif ümmetimin ayı buyrulan içerisinde bin aydan hayırlı “Kadir Gecesi’ni” barındıran oruç, zekat, rahmet, mağfiret ve cehennemden azat olma ayıdır.

***

Manevi iklimler; yıl boyu yaptığımız hata ve günahlardan temizlenme, kalbimizi ruhumuzu arındırma, tezkiye ve tahliye etme mevsimidir. İçerisinde kandilleri barındıran üç aylar, Rabbimizin bizler için sunduğu fırsat ve ganimet kapısıdır.

Oruçlarımızla, Allah’a yaklaşmak; sadaka ve zekatlarımızla malımızı temizlemek; nefsimizi terbiye etmek; fakirin aç ve susuzun haliyle hallenmek, manevi iklimlerle mümkündür. Manevi hayatımızı süslemek, saf ve duru hale gelmek; fırsat kapısını aralamak, o iklime dahil olmakla mümkündür.

Manevi kazanımların kat kat olduğu iklimler, ansızın gelir ve gider. Mühim olan haberdar olup, değer verebilmek; hakkıyla bereketinden istifade edebilmektir. Recep ve Şaban aylarında oruç tutabilmek, sünnettir. Efendimiz Ramazan Ayı orucundan sonra Recep ve Şaban aylarında oruca ehemmiyet vermiş gündüzleri saim ( oruçlu), geceleri kaim vaziyette; namazla, ibadetle, zikirle, dua ile meşgul olmuşlardır.

Dünyamızın ve ukbamızın mamur olmasını istiyorsak; içinde bulunduğumuz sıkıntıları bertaraf etmek, milletimizin beraberliğini yeniden tesis etmede, manevi iklim aylarında özellikle dua ve ibadetlerle yakarmalı yegane güç ve kuvvetten isdimdât edebilmeliyiz.

***

Hasıl-ı kelam; manevi iklim  ayları kapımızı çaldı. Kapımızı sonuna kadar açalım da, bereketinden biz de istifade edelim. Bu aylarda yapılacak hususi ibadet ve duaları yapmak için çaba sarf edelim.

Selam; Manevi iklimlerden, istifade etmek için gayret gösterenlerin üzerine olsun… Ey Allah’ım, bizleri senin yolunda, gayret gösterenlerden eyle… Amin.

Regaip Kandili ile üç aylara girerken, bu gecenin rahmet ve bereketinden ziyadesiyle istifade edebilmeyi cümle ÜMMET-İ MUHAMMED için niyaz ederiz.

Dualarınızda yad olunma temennisi ile. Kandilimiz ve üç aylarımız hayırların fethine, şerlerin def’ine vesile olsun inşallah…