Umre, AMERA kelimesinden müştak olarak ömrü onarmak, tazelemek, hayatı reaktife etmek manasınadır.

Ömrün kalan kısmını günahsız, kimseye eziyet ve zulüm etmeden geçirmek, Allaha yaklaştıran amellere yakın, uzaklaştıran amellerden uzak durmaktır.

Umre yapana mutemir denir. Umre hac gibi belli ay ve günlerde değil yılın her günü yapılabilir.    

Dört 19 Mart 2019 arsında yaptığımız umre ziyaretinden aklımda kalan, not aldığım hatıraları inşallah en az haftada iki makalemle paylaşacağım.

“Şüphe yok ki, Safa ile Merve Allah'ın koyduğu nişanlardandır. Her kim Beytullah'ı ziyaret eder veya umre yaparsa onları tavaf etmesinde kendisine bir günah yoktur. Her kim gönüllü olarak bir iyilik yaparsa şüphesiz Allah kabul eder ve (yapılanı) hakkıyla bilir.” (Bakara 158)

Bu ayet-i kerimede umrenin iki unsuru olan sa’y ve tavaftan bahsedilmekte ve “günah yoktur” derken şu hususa atıfta bulunulmaktadır: Cahiliye devrinde her iki tepede de birer put vardı. Bu ayet-i kerime bazı vehimleri ortadan kaldırarak ibadeti asıl amacına irca eylemektedir. Zaten kabe-i muazzamanın içi de Mekke’nin fethine kadar putlarla dolu değil miydi? Ve bu putları aynen büyük dedesinin yaptığı gibi ilk iş olarak Mekke’ye girer girmez kıran ve defeden peygamberimiz değil miydi?

 Umre hatıralarımda beni bazı konulara iten bazı başlıklar şunlardır.

İslamiyet yeryüzünün mevcut en mükemmel iyilik hareketidir.

Haremeyn yani Mekke-i mükerremedeki Mescid-i haram (Kabe-i muazzamının merkezi olduğu alan) ve Medine-i münevveredeki Mescid-i nebevi tarihin en yoğun ziyaretlerine sahne olmaktadır. Bu sahne yılın her günü tekrarlanan yüzbinlerce Müslümanın akın ettiği bir buluşma, tanışma meydanıdır.

Hac veya umre niyetiyle Mekke-i mükerreme haremine gireceklerin ihram adı verilen ve bazı hususlara yasak getirmek demek olan iki parçalık dikişsiz kefeni giymeleri şarttır. Mekke’ye kefensiz girmenin imkanı yoktur. Bu hususta dünyanın hangi tarafından giriş yapacaksa o tarafta ihram giyme mahalli demek olan Mikatlar mevcuttur.

Hac veya umre ziyaretinde büluğ çağından beri döndüğümüz kıblemiz olan kabeyi ziyaret vardır. Allah’ın evi demek olan Beytullahın kapısına dokunmak, eşiğine yüz sürmek ve Kalu Belada verdiğimiz sözü yenilemek ve vize yaptırmak yer alır. Bu vize Hacer-i Es’ada el sürmek, öpmek veya en yakın yerden Bismillahi Allahü Ekber diyerek iki elini kaldırıp selamlayarak sağ elinin içini şapırdamadan öpüp bu taşın içindeki Kalu Bela belgesiyle kalbimizdeki belgeyi yüz yüze getirmek demektir.

İnşallah umre hatıralarımı bir üst başlık ve onun altında Umre Hatıraları- 1... şeklinde vereceğim.

UMRE HATIRALARI - Rasyonel Haber Gazetesi

Lütfen Bekleyin Haber Yükleniyor... Kapat
15 TEMMUZ MEYDAN'A DAVET