İstanbul’u aradı gözlerim. Tarihi doku, beton istilası ile kamufle olmuş. Tarihi silüet gölgelenmiş, yüksek betonarme binalar İstanbul’u “BETONİSTAN” haline dönüştürmüş. 16 milyon nüfusu ile kabına sığamayan İstanbul, nereye kadar dayanabilecek?

***

Hafta sonu İstanbul’a gitmiştim. Birkaç yıl önce de gitmiştim. Her gidişimde artan bir hızda betondan kuleler; tarihi güzellikleri kapatmaya devam ettiğini görünce “Ah İstanbul, Vah İstanbul” demekten kendimi alamadım.

Trafik çok kalabalık. Bir yerden bir yere gidebilmek için saatlerinizi harcamanız gerekiyor.500 metrelik yolu yarım saatte alıyorsanız, sıkıntının geldiği noktayı görebiliyorsunuz.

Neden bu güzelim tarihi mirası, dokuyu kendi ellerimizle heba ediyoruz? Para babalarına, inşaat sektörüne niçin peşkeş çekiyoruz? Gökdelenler güzellikleri gölgelemekten başka ne işe yarar?

***

Betonlaşma seviyesi arttıkça güzelim ormanlarımız da yok olmakta, şehrin akciğerleri oksijensiz kalmaktadır.

Aşırı ve plansız betonlaşma; ulaşım başta olmak üzere birçok alanda içinden çıkılmaz sorunlara yol açar.

Asayiş ve güvenliği tesis etmek, İstanbul gibi kozmopolit bir metropol için zorlayıcı iken; nüfusun betonlaşma ile sürekli artması sorunlar yumağı ile uğraşmayı gerektirir.

Bu yük İstanbul’a çok ağır. Kocaman kocaman hastaneler yaparken, bir taraftan büyük büyük adliyeler açmak zorunda kalırsınız.

Cennet İstanbul iken, BETONİSTAN olmak; kültürel, tarihi ve tüm güzellikleri kendi ellerimizle mahvetmek hem ecdadımıza ihanet hem de geleceğimize ihanettir.

Son aylarda binalar peş peşe göçmekte…Bunun sebepleri irdelenmeli. Kentsel dönüşümü planlı ve devlet kontrolü ile yapmak gerekir. Bir bakmışsınız, derince açılan temel hafriyatları yan taraflarında bulunan binaların çatlamasına ve de yıkılmasına etki etmektedir.

Dönüşüm bölgesel olmalı bireysel olduğu zaman göçen binaları üzülerek izlemeye devam ederiz. İstanbul asla ranta teslim edilmemelidir.

***

Hasıl-ı kelam; güzelim İstanbul, “BETONİSTAN” olmuş, lakin uyanamayan yöneticiler ve İstanbul halkı gidişata seyirci olmaya devam etmekte. Sayın cumhurbaşkanının da ifade ettiği gibi İstanbul’a ihanet edilmeye devam ediliyor.