Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennemden kurtuluş olarak ifade edilen mübarek ramazan ayı şükürler olsun geldi.

Haftanın kalbi Cuma yılın kalbi ise ramazandır. On bir ayın efendisi olan ramazan ayı orucu her Müslümana farzdır. Geceleri ise teravih namazı kılmak müekket sünnettir. Bu ikisini bir arada zikreden hadis-i şerifte:  “Kim ramazanı tutar gecelerini de teravihle değerlendirirse gelmiş geçmiş bütün günahları bağışlanır.” Buyrulmuştur.

Evvela sahura mutlaka kalkmalıdır, ibadetlerimiz mümkün olduğu kadar temkinli bir şekilde başlamalı ve bitirilmelidir.

Ramazan ayının değerlendirilmesi için bu ayda nafile ibadetlere biraz daha fazla önem verilmelidir. Zira ramazandaki nafilelere farz sevabı farzlara da yetmiş farz sevabı verileceği vaat edilmiştir.

Nafile ibadetler farz olmayan ibadet demektir ki başta Kur’an okumak gelir. Ramazanda mutlaka bir hatim bitirmeyi itiyat haline getirmeliyiz.

Ramazanın en önemli nafile namazı teravihtir. Mümkün olduğunca yirmi rekât olarak cemaatle edaya çalışmalıyız.

Bundan başka bizzat Kur’an-ı kerimde geçen nafile namazlar da vardır, bunları da nasıl olsa sahura kalktığımıza göre eda etmeye ehemmiyet göstererek ramazan ayını değerlendirmeli ve bayrama af edilmiş ve cehennemden Azad olarak çıkma şerefine nail olmalıyız.

Mesela uyanınca gece kılınan teheccüt namazını sahura kalkınca yemeğe oturmadan kılarak büyük sevaplara nail olabiliriz:

“Gecenin bir kısmında da uyanarak sana mahsus fazla bir ibadet olmak üzere teheccüd namazı kıl ki, Rabbin seni Makam-ı Mahmud’a ulaştırsın.” (İsra 79)

Ayette geçtiği gibi peygamberimize özel farz olan teheccüdü kılarak o özellikten yararlanmanın özelliğini iyi düşünmemiz ve bu fırsatı kaçırmamamız lazımdır.

Güneş doğduktan bir saat sonra Duha namazı, akşam namazından sonra Evvabin namazı da ikişer rekat olarak iki, dört ve altı rekat kıllanabilecek nafile namazlardır.

Ayrıca gecenin özellikle sahura kalktığımız bu ramazan gecelerinin nasıl değerlendirilmesi gereken vakitleri olduğunu Müzzemmil suresini baştan sona okuyarak öğrenebilirsiniz. Biz burada ilk ayetlerin mealini veriyoruz:

“Ey örtüsüne bürünen,

Az bir kısmı hariç olmak üzere, geceleyin kalk:

 (Gecenin) Yarısı kadar. Ya da ondan biraz eksilt.

Veya üzerine ilave et. Ve Kur'an'ı belli bir düzen içinde (tertil üzere) oku.

Gerçek şu ki, biz senin üzerine 'oldukça ağır' bir söz (vahy) bırakacağız.

Doğrusu gece neşesi (gece ibadeti, insanın iç dünyasında uyandırdığı) etki bakımından daha kuvvetli, okumak bakımından daha sağlamdır.

Çünkü gündüz, senin için uzun uğraşılar vardır.

Rabbinin ismini zikret ve he şeyden kendini çekerek yalnızca O'na yönel.”