Ramazan-ı Şerif; sabırda tekamül ayıdır. Paylaşma, yardımlaşma ve insani değerlerin zirve yaptığı o ruh, Ramazan ruhudur.

Ramazan ruhu; sabırda daim olmak, bütün benliği ile sadece yeme içme yönüyle değil, tüm azalarına oruç tutturabilmektir.

Çevresi ile birlikte güzelliklerden beraber nasiplenebilmektir, Ramazan ruhu…

İftarlarda sofralarımızı fakirlere açabilmek, sade gösterişsiz, israf olmayan iftar sofralarında tuttuğumuz oruçlarımızı birlikte eda etmenin mutluluğunu yaşamaktır, Ramazan ruhu.

***

Ecdadımız bu ruhu mükemmel yaşamış. Zenginler, fakirleri özellikle iftara davet ederek onları en güzel şekilde ağırladıktan sonra “DİŞ KİRASI” adı ile güzel bir geleneği icra etmişler. İftar sonrası yemeklerini yiyen fakirlere altın veya para vererek, onların yalnız ve çaresiz olmadıklarını göstermişlerdir. Zekatlar, düzgün ve tam verildiği için bazı dönemlerde zekat verilecek insan bulamamışlar.

Teravihlerde, aynı safta diz dize, gönül gönüle huzura erebilmek, imsak vaktinde uyanık olup, oruçlarımızı bereketlendirmektir, Ramazan ruhu…

Kur’an-ı Kerim ayı olan Ramazan-ı Şerif’te çokça okumak, mukabeleler dinlemek, gönül huzuruna ermek, tüm benliğimizde ayet ayet Rabbimiz’in buyruklarını hissedebilmek, ayetleri hayat felsefemiz haline dönüştürebilmektir, Ramazan Ruhu.

Asabiyetten, sakin ve tevazu hale bürünmek; kibir ve gururu ayaklar altına alarak, saf duru hale gelebilmek; aciz bir kul olduğumuzun şuurunda olabilmektir, Ramazan ruhu…

Yardımlaşmanın doruk noktaya çıktığı, cimrilik hastalığının yok edildiği bu ayda; zekatlarımızı tam ve doğru adreslere verebilmek, Sadakalarımızla, fitrelerimizle fakirleri sevindirebilmek, İslam kardeşliğini her alanda cömertçe yaşamaktır, Ramazan ruhu…

Ağızlarımızı kötü sözden, gıybet dedikodu gibi hastalıklardan muhafaza etmek, kalbimizin ilah-i nazargâh olduğu bilinci ile tertemiz tutabilmektir, Ramazan Ruhu…

 ***

Tüm güzelliklere ermek, kötü davranışlardan kurtulmak, bu ruhla hayat bulur. Özellikle kötü ve zararlı alışkanlıklardan kurtulmanın tam zamanıdır, bu ay.

Hasıl-ı kelam; Ramazan ruhu, hak üzere dosdoğru olmak, batıldan içtinap etmek, hakka hakikate kanatlanmak; “Ya oruç tut bizi, biz de seni” sırrına mazhar olmaktır.