Kervan çok süratli, hareket halinde; yükünü yükleyen yolunu tutmuş menzile doğru yol almaktadır.

Nice kervanlar göçtü bu alemden! Doğumumuzdan ölüm anımıza kadar zaten yolculuk halindeyiz. 950 sene uzun bir ömür yaşayan Hz. Nuh (A.S) dünyayı: “İki kapılı bir han, birinden girilir birinden çıkılır” olarak tarif ederek; kısa bir süre konaklama fırsatı sunduğunu ifade buyurmuşlardır.

Kervana dahil olabilmek, aynı izleri sürerek belirlenen hedefe varabilmek, ticaretini yaptıktan sonra tekrar yuvasına dönebilmek kârdır. Mühim olan nokta, bir kervan içerisinde olabilmek, ticaretimizi bereketli kılmak; kervan felsefesine uyarak, menzilden çıkmadan yollarda kaybolmamak, yitip gitmemek…

Yükümüzün helalinden, bereketli, alın teri kutsiyetiyle harmanlanmış, fayda odaklı, kıymetli yük cinsinden olması bizlerin selameti için ayrıcalıktır. Boşuna hamallık (ticaret) yapmak, yükte ağır fakat pahada hiç değeri olmayan yükle yolculuk yapmak; yük teslim noktasında üstüne üstlük bir de borçlu ve müflis olarak hesap vermek en büyük hüsrandır.

Ticaret noktalarımızı iyi belirlemek, karlı bir ticaret yapmak, zarardan uzak durmak, ticaretin özüdür. Yükümüz; ahiretimizi tezyin edici mahiyette mi, yoksa kendi ateşimizi mi yüklendik? Herkes kendi azığını götürür. Azığımız kısıtlı mı, sağlıklı mı, zehir mi dolu…?

İki kapılı bir handa konaklarken, konaklama anında ve yolculuk sırasında akl-ı selim düşünenler, gönlünü istikametten ayırmayanlar, hanların geçici zevkini kapılmayıp, zaruret miktarı konaklayıp, asıl olan o kervan göçünde kervanla birlikte hedefe ulaşmak, lüzumsuz yükten kaçınmak, elmas gibi değerli olan ahiret yurdunun kapısını aralayan anahtarları satın alarak; dilediğimiz kapıdan rahatça girebilmek yegane hedefimiz olmalıdır.

Hasıl-ı kelam; Bağrı yanık, Yunus’un ifadeleri ile nihayet vermek isterim. Mevlam; içerisinde olduğumuz manevi iklim ayı Ramazan-ı Şerif’in bereketi ile hak ve hakikati anlamayı; menzile hayırlısı ile varabilmeyi cümlemize nasip eylesin…

“Ömür bahçesinin gülü solmadan, uyan gel gözlerim gafletten uyan,
Ecel bize bir gün devran dönmeden, uyan gel gözlerim gafletten uyan.

****

Niçin gaflet ile mağrur olursun kervan göçer gider Yolda Kalırsın,
Sen Vallahi sonra pişman olursun uyan gel gözlerim gafletten uyan.

****

Derviş Yunus söyler sözü tutulmaz, senin kumaşın bu yerde satılmaz,
Böyle yatmak ile Hakka varılmaz uyan gel gözlerim gafletten uyan.”