Daima eleştiriye açık birisiyimdir. Olumsuz ve olumlu eleştirinin arasında benim için bir fark yoktur. İkisinden de yararlanmaya ve daha düzgün olmaya çalışırım.

Rasyonel Haber gazetemizde ve diğer sitelerde yazdığım binlerce makalem oldu. Bunlar hakkında genelde teşekkür ve takdir aldım ve almaya devam ediyorum, şükürler olsun!

Şu ana kadar iki olumsuz eleştiri aldım, birisi bende saklı, diğeri Karaman Ortodoks Türkleri hakkında yazdığım makale nedeniyledir. Bu hususta gazetemizi arayan yurt dışından bir okuyucum “spekülatif makale” diyor başka bir şey demiyordu. Oysa onun konuyla alakalı yazdıklarıyla benimkinin arasında kıl kadar fark yoktu.

Rasyonel Haber gazetemiz yazı işleri ve genel yayın müdürümüz Sayın Emine Gıynaş Hanım geçen gün WhatsApptan “Mükremin Hocam sizi Burdur’dan bir tarih öğretmeni aradı, sizden makalelerinizde işlediğiniz bir konuda bilgi almak istiyorlar. Telefonunuzu vermek istemedim, ama onun telefonunu size veriyorum, sizinle makaleleriniz hakkında konuşmak istiyor” şeklinde yazmıştı.

Önceki gün bu telefonu aradığımda karşıma Burdur Ercan Akın Fen lisesinde 9, 10, 11 ve 12. sınıflar tarih öğretmeni Sayın Hulusi Artukoğlu çıktı.

Rasyonel Haberde, geçen aylarda tam sayfa, seri olarak yayınladığımız “Evliya Çelebi Konya Günleri” adlı makalelerimiz hakkında sohbet ettik.

Tarih öğretmeni arkadaşımız 17. yüz yıl ile 21. yüz yıl arasındaki Anadolu kültür ve gelenekleri hakkında bir araştırma yaptıklarını ve yazı serimizden çok faydalandıklarını ifade ettikten sonra “sizi öğrencilerimiz ve ben ara sıra arayıp konuyla alakalı yazı ve makalelerinizden yararlanmak istiyoruz” dediler.

Ben de memnuniyetle Sayın hocam dedim.

Dün beni tekrar aradıktan sonra müsait olup olmadığımı sordu. Ben de müsait haldeyim buyurun, deyince:

Sayın Hocam sizin telefonunuzu açıyorum, şu anda sınıfta ders halindeyiz, sizin sorularıma vereceğiniz cevapları bütün sınıf olarak dinleyeceğiz, dedi.

Ben de, çok memnun olurum, size ve öğrencilerinize sevgi ve saygılarımla, buyurun! Dedim.

Hulusi Bey sınıfın büyük ekranında benim “Evliya Çelebi Konya Günleri” adlı makalelerimizi açmıştı ve orada geçen kültürel, etnografik, yemek, coğrafi ve benzeri seyahat notlarıyla alakalı sorular yöneltti.

Sınıf olarak Evliya Çelebi merhumun 1650 yılı notlarıyla 2019 yılı yaşadıklarımız – gördüklerimizin bir karşılaştırması yapılıyordu.

Ilgın Kaplıcaları, Meram Bağları, Konya esnafı, Konya helvası, Konya etli ekmeği, Konya berberleri, Ereğli Peygamber Pınarı, Ereğli er kili çamuru ve daha pek çok alanda sorular sordular. Bunlar üzerinde öğretmen arkadaşımız ve öğrencilerle birlikte karşılaştırmalı bilgiler paylaştık.

Paylaşmak ne güzeldir, saklı kalmak ne büyük afettir? Bunun bilinciyle sık sık aynı minval üzere görüş alış verişi yapmak temennileriyle telefon konferansını bitirdik.