Tarihi ve turistik mekanlara gittiğim zaman oradaki restorasyon çalışmalarını oldum olası sevmem. Mekanı gezerken etrafı çevrili bir bölüm yanında kazma kürek vs vs görünce keyfim kaçıverir.

Haftasonu Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden izler taşıyan, Konya'nın Selçuklu ilçesine bağlı 5 bin yıllık tarihi yerleşim yeri Aya Elena Kilisesi, camileri, köprüleri ve evleri ile farklı kültürleri bir arada yaşatan Konya’nın gözbebeği Sille’ye gittim. Uzun uzadıya anlatmayacağım bu şirin mi şirin mahallenin tarihini. Zaten bilenlerde bilir tarihteki önemini.

Otobüsten iner inmez temiz havasını hemen içime çektim. Mahallenin yukarısından aşağıya doğru gezintiye başladık. Yazı kışından, kışı yazından hatta gecesi gündüzünden gündüzü de gecesinden ayrı güzel olan Sille her gittiğimde beni farklı bir manzarayla karşılar.  Evlerin balkonlarına yerleştirilen saksılardaki rengarenk çiçekler çok hoş bir görüntü oluşturmuş. Etrafta o bölgeye özgü ürünlerin satışlarının yapıldığı tezgahların önü de hayli kalabalıktı.

Bu tarihi mekanda özellikle dikkat ettiğim şey ise esnafların müşterilerine karşı oldukça güler yüzlü davranmasının yanında fiyatlarında bir hayli pahalı olmasıydı. Aldığımız 3 tane haşlanmış mısıra 15 lira verince; bir bağ taze nohuta 7,5 lira isteyen esnafa itiraz ettik. Satıcı tamam size 5 lira olsun deyince bir bağ nohutun 5 liradan da satılabileceğini görmüş olduk.

Aldıklarımızı yedikten sonra gezintiye devam ettik. Gezinti sırasında anladığım kadarıyla şehir dışından gelen birkaç kişinin konuşmasına kulak misafiri oldum. Mekan çok güzel ama restorasyon çalışmalarının tamamlanmamış olması biraz gözü yoruyor demesi dikkatimi çekti. Belki de süreç bizim bildiğimizden farklı işliyordur ama anlaşılan bitmeyen restorasyon çalışmaları ziyaretçilerinde gözünden kaçmamış.

Bence bu tarz mekanlardaki restorasyon çalışmaları ziyaretçilerin en az geldiği dönemde yapılmalı. Mekan tamamen hazır olduğunda ise ziyaretçilere açılmalı. Böyle nezih bir ortamda gözü yoran unsurlar olmamalı. İnanın o zaman bu mekanlar daha çok akılda kalır ve ikinci hatta üçüncü ziyaret için de kapı aralar…. Umarım Sille’de ki bu sorun kısa sürede aşılır.