İnsanları düşünemez, üretemez, harekete geçemez hale getirmenin en iyi yolu;  akıllı telefonlarla esir almaktan geçer.

Akıllı telefonlar, tabletler; özellikleri itibari ile insanın beynine, düşünme gücüne etki eden, robotlaştıran, saatlerce esir alan, sosyal olmaktan uzak kılan çağımızdaki en önemli teknolojik vakıadır.

***

Neslimizi kendi ellerimizle birer robot haline dönüştürüyoruz. Saatlerce oyun oynayan bir çocuk sosyal olabilir mi? Çevresi ile tüm iletişimi kesen, sadece oyun oynamaya odaklanan genç; aynen bir robot gibi klavyenin tuşlarına ya da akıllı telefonlarının ekranına kilitlenmiş, kendisini yönlendiren oyunun gizemine kapılmış, tuvaletinin geldiğinden, acıktığından bi haber, saatler saatleri kovalıyorsa robotlaşmış insandan başka bir şey değildir.

Tehlikenin farkında mısınız?

Akıllı telefonlarla neslimizi birer robot haline dönüştürüyoruz. Hepimizin malumu “Mavi Balina” gibi internet üzerinden oynanan oyunlar; gençleri intihara kadar sürüklüyorsa bir şeyler yapmalı… Robotlaşan nesilden neler bekleyebiliriz? Gençlerimizi, çocuklarımızı, neslimizi… nasıl ki kötü alışkanlılardan (sigara, uyuşturucu… v.b) korumaya çalıştığımız gibi teknolojinin olumsuz yönlerinden de korumalıyız.

Akıllı telefonlara teslim olmayalım. Bizi ruhsuz, duygusuz, hayattan kopuk, enerjisi sömürülmüş bireyler haline daha doğrusu robotlar haline dönüştürüverir.        

***

Ne kadar çok gigabaytımız varsa o kadar akıllı telefonların esiri olmuşuzdur. Her şeyin azı karar, çoğu zarardır. Sınırsız yüksek hızdaki internet bağlantımız, bizi hayata bağlamaz. Aksine hayattan koparır. robotlar haline getirir.

Yavrularımızı lütfen teknolojinin esaretinden hem ebeveynler hem de devlet politikası olarak koruyalım. Pazar akşamı belediye başkan adaylarının programını can kulağı ile sonuna kadar dinledim. Gençlere 10 GB internet bağlantısı verileceğini heyecanla vaad eden başkan adayı, gençlerin robotlaşmasına mı destek veriyor? Ben buna anlam veremedim.

Gençler kitapla buluşsun, araştırsın, sorgulasın; toplumla barışık, sorumluluklarının farkında olan, hayata değer katan bireyler olması hepimiz için büyük kazançtır.

Hasıl-ı kelam; evlatlarımızı muhtemel tehlikelerden koruduğumuz gibi teknolojinin olumsuz yönlerinden de korumalıyız. Sakın ha! Göz göre robotlaşmasını izlemeyelim. Onlar bizim geleceğimiz, yarınlarımız.