MURSİ’NİN ÖLÜMÜ VE DEFNİ

Mısır devlet televizyonu, mahkeme salonunda hayatını kaybeden Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ölüm nedeninin kalp krizi olduğunu iddia etti. Uluslararası kamuoyu ise, tarafsız soruşturma çağrısı yapıyor.

Mısır'ın seçim yoluyla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhamed Mursi, 2013'ün Temmuz ayında askeri darbeyle devrildiğinden bu yana cezaevindeydi. Mursi'nin söz konusu duruşmada hakim karşısında konuşmaya başladıktan beş dakika kadar sonra baygınlık geçirdiği, hastaneye kaldırıldıktan kısa süre sonra da hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Müslüman kardeşlerin kurduğu Özgürlük ve Adalet Partisi'nden konuya ilişkin resmi açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, yıllardır cezaevinde bulunan eski Cumhurbaşkanının "yavaş yavaş öldürüldüğü" ve "bir cinayetin söz konusu olduğu" belirtildi. Partiden yapılan açıklamada sağlık durumu kötü olan Mursi'nin cezaevindeki koşullarına dikkat çekilerek, "Onu beş yıl tek kişilik hücrede tuttular, aldığı ilaçların tamamını vermediler, tıpkı doğru dürüst yemek verilmediği gibi" denildi.

Muhammed Mursi, yoğun güvenlik önlemleri altında ailesi ve avukatlarının eşliğinde Kahire'nin doğusunda yerel saatle 05.00'te defnedildi. Hiç kimsenin yaklaştırılmadığı cenaze töreninin çevresi uluslararası medya tarafından görüntülendi. Darbeci hainler, Mursi’ye sağlığında eziyet ettiler ve ne yazık ki, cenazesine bile rahat vermediler.

Muhammed Mursi'nin defni sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Mursi'nin cenazesi, Kahire'nin doğusunda, Medinet Nasr semtindeki Müslüman Kardeşler (İhvan) mensuplarının defnedildiği kabristanda toprağa verildi.

Reuters haber ajansına konuşan Mursi'nin oğlu Abdullah Muhammed Mursi, Mısırlı yetkililerin Mursi'nin memleketi olan El Adva köyünde bir cenaze töreni düzenlenmesine izin verilmemesi oldukça düşündürücü. Bu kızgınlık ve öfke neyin nesi.

Mursi'nin ani ölümünün ardından uluslararası insan hakları örgütlerinden, bağımsız bir soruşturma yürütülmesi yönünde çağrılar yapılıyor.

Mısır’da belli çevreler, tüm dünyanın gözleri önünde halkın büyük çoğunluğunun oylarıyla seçilen Demokrasi Şehidi İnançlı Dava Adamı Prof. Dr. Muhammet Mursi’yi  göz göre göre ölüme gönderdiler. Kesinlikle Mursi’nin vefatı oldubittiye getirilemez. Sorumlular, uluslararası mahkeme önünde hesap vermelidir. Bu yapılanlar hiçbir zaman karşılıksız kalmayacaktır. Şurası iyi bilinmelidir ki, Mursi’yi unutmayacağız ve unutturmayacağız. Ülkemizin her yerinde öğle namazına müteakip gıyabi cenaze namazı kılanların sayısı hepimizi sevindirmiştir. Bu sevgi seli her zaman devam edecektir.

 Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.