Sıfır bilgiyle dünyaya gelen insanoğlu yaşamı boyunca pek çok şey öğrenir. Bu öğrendiklerinin bir kısmını rol model olarak aldığı kişilerden bir kısmını da kitaplardan elde eder.

***

Kitaplar, şimdilerde değeri bilinmese de hayatımızın olmazsa olmazı bilgi kaynaklarımızdır. Kitapla ilk tanışmamamız okul hayatına başladığımız zamandır. Bu serüven yaşam boyunca kişinin kendisine bağlı olarak devam eder.

***

Kimilerinin yazmak için yazdığı kimilerinin ise gerçekten alın teriyle hayatımıza kazandırdığı kitapların olduğu günümüzde kitap seçimi de oldukça önem kazanan bir konu haline geldi.

En çok da çocukların kitap okuması gerektiğini düşünen toplum olarak; çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için yıl içerisinde okullarda sayısız faaliyetler düzenlenir. Hal böyle olunca ve yaz tatilinin de gelmesi hasebiyle benim üzerinde durmak istediğim konu “Çocukların okuduğu kitapların doğru seçilip- seçilmemesi”.

***

Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların okuduğu kitaplara ebeveyneler ve öğretmenlerin çok dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu çağdaki çocuklarımız yukarıda da bahsettiğim gibi kitap yazmak için yazanların ya da daha çok arkadaş tavsiyesiyle kitap okumayı tercih ediyorlar. Kitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi bir geleceğe doğru nasıl koşarsa yanlış kitap tercihiyle tam tersi durumlarla da karşılaşılabilir. Yanlış kitap tercihi yapan ve ailesi tarafından da kontrol edilmeyen çocuk bu kitaptaki bilgileri hayatının merkezine alabilir.

***

Bu durumla karşılaşmış biri olarak “KİTAP SEÇİMİNİN” ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış oldum.

Sizde çocuğunuzun hayatına mal olabilecek bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız. Çocuğunuzun aldığı ya da alacağı kitaplar hakkında araştırma yapın ve mutlaka o kitapları okumaya çalışın. Kitabın saygın bir yayınevi tarafından yayınlanıyor olmasına dikkat edin.

Yapılması gerekenleri çoğalta biliriz ama şunu unutmamalıyız ki KİTAP BİR KÜLTÜR TAŞIYICISIDIR. Geçmişi tanıtır, yeniyi sezdirir, yeni ufuklar açarsa kitap değerlidir.