Kulakları çınlasın. Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Tahir Akyürek için bir dönem "Köprülü Tahir Paşa" denilmiş hatta kimileri tarafından alay bile edilmişti.

Bugün Tahir Akyürek'in yaptığı köprülerin nasıl kullanışlı olduğunu görüyoruz. Şehre değer katmış meğer köprülerle. Bugün isteseniz de onun yaptığı köprüleri yapamazsınız! Neden mi? o dönem de bir köprünün, bir üst geçidin maliyeti 3 - 4 milyon lira idi. Bugün sadece bir üst geçidin maliyeti 6 milyon lira.

Yani paranın olmadığı, tasarrufların yapılması gerektiği bir dönemde hadi köprü yapalım demek ne kadar doğru olur. Ama ihtiyaç ise doğru olur diye düşünüyorum.

Bugün çok acil ihtiyaç olan bir alt geçit yapılması gereken bir bölge var. Adalhan kavşağı... Sabah işine giden sanayici ve bürokratların kullandığı bir cadde Vatan Caddesi Adalhan kavşağı...

Büyükşehir Belediyesi önünde bulunan alt geçidin aynısından buraya da ihtiyaç var. Yaya ve araç trafiği o kadar çok bir birine karışıyor ki, bazen işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Hatta dolmuşçuların kırmızı ışıkta bulunan yaya yolunu işgal etmesi bile ayrı bir eziyet durumu...

Maliyenin karşısında bulunan Büyükşehir Belediyesine yakın olan, iş merkezleri güzergahında olan günlük saymadım ama on binlerce insanının kullandığı bu kavşağa lütfen bir yaya geçidi yapalım...

Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay, bu işi yapar. Biliyoruz belediyenin parası yok denilecek ama bu bölgeye yapılacak olan yaya alt geçidinde işyerlerinin bulunacak olması kendisini kısa sürede amorti edecek bir yatırım olarak değerlendirilebilir.

Hatta bir ilk yapılarak yap işlet devret modeli ile bile yaptırılabilir. Bir yatırımcı bulunur yerin altına işyerleri yaparak kiraya verir gelir elde eder 25 ya da 30 yıl sonra da belki daha fazla süre sonra belediyeye devrini yapar...

Anlayacağınız bir yaya alt geçidi her halükarda buraya yapılabilir. Bunun için istemek gerekir. Biran önce projelendirilip, yakın bir tarihte başlatılarak bölgenin hem araç trafiği hem de yaya trafiği düzene sokulmuş olur.

Bu halk için vatandaş için yapılması gereken bir çalışma. Bir çalışma da belediye kendisini için yaparsa, çok iyi olur. Şehrin sülietinde yer alan Büyükşehir Belediye Binası artık miladını doldurdu. Hatta ve hatta oturulamaz raporu bile var.

Maliye içine yeni bir bina yapalım belediyeyi oturtalım. Mevcut belediye binasını da yıkalım, yeni belediyenin oto parkı ve bahçesi olsun. Daha geniş ve güvenli olur. Maliye için ise, İstanbul yolu üzerine otogar tarafına bir yer yapılabilir.

İller bankası lojmanları yıkılabilir. Yerine maliyenin ek binasının yanına bir bina yapılabilir...

Sadece bir öneri...