G-20 Zirvesi yılda bir kez yapılan ve dünya liderlerinin katıldığını en önemli zirve. Zirvede toplu görüşülen konuların yanı sıra liderlerin tek tek yaptığı görüşmeler kamuoyuna yansıyor ve gündem oluyor.

Peki, bu yıl Japonya da yapılan G-20 zirvesi Türkiye için ne önem taşıyor ve verilen mesajlar neler? Bu G-20 zirvesinin kazananı Türkiye, Rusya ve Çin oldu. Trump'ın Türkiye ile ilgili söylemleri bu kez yaşananları kabul etmiş bir tutum sergiledi.

Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S 400'lere karşı artık yapacağı bir şeyin kalmadığını itiraf eden Trump, bunun yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Çetin Bir Müttefik, Lider" sözleri ile kararlılığımızı kabul edip dünya kamuoyu ile paylaşmış oldu.

Akdeniz de yaşanan ülkeler arası gerginliğin de lideri Türkiye oldu. Doğalgaz araması yaptıklarını ve yapacaklarını söyleyerek birbirlerini tehdit eden ülkeler tartışmalara devam ederken Türkiye, iki arama gemisini göndererek, çalışmalarına bile başladı.

Zirvede dile getirilen ve sessizce dillendirilmeye çalışılan önemli konuların başında geliyordu Akdeniz. Ne petrol ne doğalgaz çıkartabilecek ve işleyebilecek cihazlara sahibiz nede tecrübeye. Buna rağmen dünya bizim Akdeniz de var olmamıza ses çıkartamadı.

Suriye ile başlayan Lübnan, Ürdün gibi ülkelerde çıkartılan savaşlar, Çin seddinin sınırında bulunan ülkelerde yaşatılmaya çalışılan darbe teşebbüsleri Asya ve Ortadoğu'nun gelecek yüz yıllarda gözde olacağının en büyük göstergesi.

Gelecek yüz yıllarda söz sahibi olmak ve hiçbir kayıp vermeden en iyi ekonomiye sahip olacağımız bir dönemin başlayacağını ekonomide dünya devleri arasına gideceğimiz bir ülkenin hayalini kurar ve beklerdik.

Artık hayal kurmaktan ziyade gelecek yüzyılın mimarı bir Türkiye'yiz. Savunma sanayi de yaptığımız yatırımlar, kendi ürettiğimiz milli savunma sanayiye nasıl geldiğimizi kısaca düşünecek olursak, atalarımızın söylediği "Kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yapar" sözlerinin ne denli yerinde olduğunu göstermeye yeter.

Güçlü bir Türkiye için yapılan bu çalışmaların neyi düğü belirsiz siyasetçiler tarafından halen eleştirilmeye çalışılması da manidar. Bu ülkenin büyümesini istemeyen dış mihraklar kadar içimizdeki mihrakları da bilmek ve gözlemlemek gerekir.

Gelecekte iyi bir ülkeyi çocuklarımıza bırakabileceğimizin hayal olmaktan çıkıp, devletin kararlı politikaları ile yürürlüğe girecek olması bizleri onurlandırıyor.