Trafikte kırmızı mavi ışık saçan, ön tampona yerleştirilmiş tuhaf sesi ile “Ben sizden farklıyım ve öncelikliyim.” dercesine çakarlı araçlar çoğalmıştı.

Kimi daire amiri, kimisi milletvekili, bazıları eski bakan hatta hususi araç sahipleri dahi çakarı aracına yerleştiriyordu.

Yollar genele ait olup, herkesin evine, işine rahatlıkla gidebileceği kimsenin kimseden üstün olmadığı; tüm milletimizin hizmetine sunulan ortak kullanım alanlarımızdandır. En tepedekinden, en alt kademedeki yöneticilere kadar; milletimize hizmet için varız. Yük olan değil, yük alan pozisyonda olmalıyız…

***

Trafikte ayrıcalıklı araçlar bellidir. İlk yardım, itfaiye, polis, zabıta… v.b  geçiş üstünlüğüne sahip araçlar. Onlar da görev icra ediyorlarsa sirenlerini çalar, ışıklarını yakarlar.

Haberlerde dikkatimi çekti…2-3 saat yol kesmeler, çakarlı araçların çoğalması milletimizi bezdirmişti. Halkın sesine kulak vermek gerekir. Cumhurbaşkanı olayın çözülmesi için talimat vermiş. İnşallah sonuç alınır.

Hatırlarsanız çakar takma salahiyeti olmayan eski İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü görevini icra eden polis memuru ile dalaşmıştı. Sonuçta makamından olmuştu.

Başkan da olsak, sade vatandaş da olsak; kırmızı ışıkta durmalıyız. Liderler, bakanlar… davranışları ile topluma örnek olması gerekirken; üstünler sınıfından olduğunu hissettirirlerse vicdanlarda, gönüllerde yer edinemezler.

Bir de araç saltanatına dur diyen olsa!  Konvoy şeklinde sıra sıra makam aracı nerede görülmüş? Millete hizmet edilmesi gerekirken, millete yük olmak ta neyin nesi…?

Bir vatandaşımız evinden çıkmış faraza hastası var veya çocuğunu okula yetiştirip işime gidecek ancak çakarlı araçların gazabına uğruyor, zaman kaybediyorsa bu kul hakkı değil midir?

Trafikte çözüm bekleyen onlarca problem var.

Çakarlı araçlar, çözüm bekleyen sorunlardan sadece birisi…

Makas atan embesiller; her geçen gün çoğalmakta, kaza demiyorum. Eğitimden, ahlaktan nasibini alamadığı için insanların ölmesine, yaralanmasına sebebiyet vermekteler. Resmen cellatlık yapmaktalar.

Kırmızı ışık ihlalleri ayrı sorun. Yayaların hakkını gözetmemek bencilliğin daniskası…

Zamanımızın büyük bir bölümü trafikte geçmekte, hiç bir kimse hakkının, hukukunun yenmesini doğal olarak istemiyor. Kimse kimseden üstün değildir. Kurallara uyabildiğin müddetçe üstün ve saygınsın. Çok acele isen,  yola erken revan olacaksın.

***

Hası-ı kelam; çakarlara düzenleme yapılması için talimat verilmiş. Geç olsa da yerinde bir karar.

Selam; hakka - hukuka dikkat edip, kurallara azami dikkat edenlerin üzerine olsun…