KONYA B. Ş. BELEDİYESİNE ÜÇ SORU

Yöneticilerimize Kent İhbarları- 13

1- Otobüs Güzergâh değişim bilgilerini neden vatandaşa SMS veya bir ilanla önceden haber vermiyorsunuz?

Geçen yıl 15 Temmuzun ikinci yılında da aynı akşam aynı şeyi yaşadık, bu yıl da.

On binlerce Konyalıya SMS ile Mevlana Meydanına davet yollayan ve otobüsleri de bedava yapan belediye hala halkın o gece duraklarda çektiği işkenceye şahit olamamıştır.

Törenlerden sonra geçen yıl Kültür Parka geldik, elektronik panoda otobüsler gelip geçiyordu ama fiziki olarak önümüzden hiç otobüs geçmiyordu. Bir saat bekledikten sonra ki bekleyen yüzlerce kişi vardı, İhsaniye caddesine yani Maliyenin karşısındaki duraklara vardığımızda otobüsler ileriden U yapıp geliyor ve Alaeddin ve Kültür Parka girmiyorlardı. Güya kalabalıktan Kültür Parka gelmiyorlardı.

Bir yıl sonda önceki gün akşam da aynı hatayı yaptık, bir saate yakın bekledik tabi ki yüzlerce vatandaşla beraber. Sonra Maliyenin önüne gittik oradan bindik.

Tamam, haydi Kültür Parka girmediniz diyelim, yahu kardeşim sizin bir SMS atmaya ve müşterilerinize durumu bildirmeye gücünüz yetmiyor mu? Haydi, SMS olmadı bir dosya kâğıdına yazarak o duraklara yapıştırıvermek te mi aklınızdan geçmiyor?

Bu millet Mevlana Meydanında saatlerce ayakta sizin davetinize icabet ederek vatan millet aşkına bekledi, bayrak salladı. Onları saatlerce duraklarda bekletmek reva mıdır?

Bu güzergâh bildirimi 47 hattında da mağduriyetlere sebep oldu. Diyanet Yurduna uğramayıp kanala direkt atlayan otobüslerin durumunu vatandaşlar ancak yaşayarak öğrenebiliyor. Önceki gün Diyanet yurdunun yan tarafında bekleyenlere nereye gideceksiniz? Dediğimde 47 beklediklerini söylediler onları uyardım ve güzergâhın değiştiğini söyledim. Bunu basit bir el ilanı yapıştırarak neden yapmıyoruz acaba?

2- Ücretsiz günlerde pos makinasına kâğıt yapıştırmaktan daha modern bir yönteminiz yok mu?

Bayram günlerinde ve 15 Temmuz günü otobüsler bedava idi, Bu güzel bir ikramdır. Ancak bunun ilan şekli olukça ilkeldir. Makinanın üzerine bir kâğıt yapıştırılmış. Vatandaşın kimisi alışkanlıkla hemen çektiriyor kimisi de görüp geçiyordu önceki gün.

Sayın yetkililer! Yapay zekâ çağında bu ne ilkelliktir? Makinayı ya kapatın ya da beynine bugün yok diye üfleyin ki vatandaş gafilim çektirmesin.

3- Son model doğal gazlı otobüslerin çoğunda klimalar çalışmıyor, buna neden kalıcı bir çare bulmuyorsunuz?

Müşteriler, yolcular kan ter içinde ıkış tıkış yolculuk yapıyorlar. Klimalar çalışmıyor. Kaptanlara sorduğumuzda bozuk diyorlar. Biraz sitem etseniz gidin şikâyet edin diyorlar.