Sıhhat ve afiyet tabirleri sıklıkla bir arada ifade edilmektedir. Sıhhat; bünyemizin maddi yönden sağlam olması hastalıksız olmasıdır. Afiyet; vücudumuzun manevi yönünün sağlıklı olmasıdır.

Sıhhat kelimesi; vücudumuzun her yönden sağlıklı, salim olmasıdır. Afiyet ise; afüv kökünden gelmektedir affetmek anlamına gelir. Mevla’mızın kulunu affetmesi, doğru bir i’tikatla, doğru amellerle huzura, gönül ferahlığına ermesidir. Rabbimiz ile kul arasındaki memnuniyetin, rızanın göstergesidir afiyet. Sıhhat olmadan, sağlıklı yaşamak mümkün değildir. Sıhhat afiyetin anahtarıdır. Sağlam bir vücutla ibadetlerimizi yaparak, afiyeti kazanmayı arzulamak, çabalamak, hedefe odaklanmak, en mantıklı yoldur.

***

Afiyet ifadesini genellikle, yemeklerden sonra kullanırız. Afiyet olsun deriz. Yediğimiz nimetlerin sağlığımızı koruması, vücudumuzu dengede ve dinç tutarak, gayemizin Mevla’mızın helalinden vermiş olduğu rızıklarla, kulluğumuzu yerine getirebilmek, Rabbimizin bize kulum diyerek, rıza-i ilahisine erebilmektir.

“Afiyet; dinin ve itikadın bid'atlerden, amelin ve ibadetin afetlerden, nefsin şehvetlerden, kalbin heva ve vesveseden ve manevi hastalıklardan selamet bulması, kurtulması demektir.”

Sağlığımızı koruyarak, sıhhatte daim olarak, gençliğimizi, güç ve kuvvetimizi rıza-i ilahiyi kazanma yolunda mesai harcamak, ihlaslı samimi olarak, gönül bağı ile afiyeti celp etmek, mü’minlerin şiarındandır. Afiyet üzere olmayı, sürekli dualarımızda talep etmeliyiz. Afiyet, hayatımızın anlamı, maksuda ulaşmanın manevi doruk noktasıdır. Sıhhatimizi afiyete ulaşmaya vesile kılmak, yaşamamızın maksadını anlayabilmek, afiyetsiz hayatın anlamsız ve hiç olduğunu idrak etmek, kamil mü’minlerin vasıflarındandır.

***

Afiyet; kalbin rahmet esintilerini kapı aralayarak, gerçek huzura ermesidir.

Rabbimizden sıhhat ve afiyeti beraber istemek, sıhhatimizi afiyete ulaşmak için vasıta kılarak; kullukta, manevi hayatımızda afiyet üzere daim olmak, hayatımızın en temel gayesi olmalıdır.

***

Rasülullah (S.A.V) Efendimizden duaların efdali hangisi diye sorulduğunda: “Allah’ü Teâlâ’dan afiyet isteyin. İmandan sonra, afiyetten büyük nimet yoktur,” buyurdular.

***

Hasıl-ı kelam; sıhhat ve afiyet üzere daim olup, Mevla’mızın rızasını kazananların arasında olabilmeyi, niyaz ediyoruz. Dualarınızda yad olunma temennisi ile…