Hicri, kameri aylardan Zilhicce’nin 10. Günü yani 11 Ağustos Pazar günü Kurban Bayramı’nı İnşallah hep birlikte idrak edeceğiz.

Dini bayramlarımızın ikincisi olan Kurban Bayramı; ahde vefanın, teslimiyetin nişanesi, büyük imtihanın neticesinde tüm Müslümanlara Mevla’mızın ilahi mükafatıdır.

Kurban; kurbiyet yakınlık kurmaktır. Kesmiş olduğumuz kurbanlarımız sebebi ile Mevla’mız ile yakınlık kurabilmektir. Kurbanda esar-ı ilahi vardır. Hz. İbrahim’in ahde vefası, Hz. İsmail’in sadakat ve teslimiyeti kurbanın ruhudur.

Kazalardan belalardan ibadetlerimiz, kurbanlarımız, sadakalarımız sebebi ile necat bulabiliriz. Müslüman kardeşlerimiz, kurban kesme imkanı bulmuşsa kurban kesmeli, akacak kan bizlerin kanına bedel olarak yer yüzüne dökülür. Kim ki zengin, kurban kesme imkanı var ancak kurban kesmemiş ise onun ve ailesinden bir şekilde akacak kan çıkar.

Her mü’min kardeşim, kurban kesmenin yollarını aramalı, bir nevi kurbanlarımız sebebiyle, kendimize ve ailemize manevi sigorta yaptırmalıyız. İmkanımız geniş ise ailedeki her ferdimiz için de kurban kesmeliyiz. Niyetimiz sadece ve sadece rıza-i ilahi olmalıdır. Geçmişlerimiz için de kurban kesebiliriz. Umulur ki o kurban sebebiyle onların günahları affolunur, azap içindeyseler azapları hafifler.

Kurban paylaşmaktır. Yoksulları gözetmektir. Dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanları hatırlamak, kurban bağışlarına destek vererek kardeşliği pekiştirmektir.

Kalbimizde dünyaya yönelik sevgiler (evlat, mal…) mekan tutarsa Hz. İbrahim gibi İsmaillerimizden vazgeçemezsek; imtihanımız şiddetli olabilir. Hz. Yakup, oğlu Hz. Yusuf’a o kadar düşkündü ki Mevla’mız Yusuf’undan uzak kıldı. Ne zaman hatasını anladı. Tekrar vuslat gerçekleşti.

Sadece Kurban Bayramı’nda kurban kesmek yeterli olmayabilir. Tüm sevdiklerimizi onun yolunda adeta kurban edebilirsek, o zaman Yüce Yaradan’ımıza yakınlaşmış kalbimizde sadece O’ nun sevgisine yer açmış oluruz.

Hasıl-ı kelam; Kurbanlarımız, Rabbimize teslimiyet ve bağlılığımızın nişanesidir.

Mevlam; kesmiş ve kesecek olduğumuz kurbanlarımızı makbul eylesin. Bayramımız; hayırların fethine, şerlerin define vesile olsun… Amin…