Medeniyet, gelişmişlik düzeyi; insana yapılan yatırım, huzur ve refahı ile orantılı iken, hakiki medeniyet seviyesi; hem insana hem de diğer canlılara hizmet ile eşdeğerdir.

        Ne güzel!.. Duble yollar yapıldı. İnsanlar ulaşımını rahat ve hızlı yaparken, tabiatı bir bütün olarak değerlendirdiğimizde yollar hayvanların geçiş güzergahlarını boydan boya kestiği için hayvanlar açısından yollar ölüm demektir.

 

        Uzun yolculuklara pek çıkmıyordum. Son 3 haftada düğünler ve bayram ziyaretleri sebebi yaklaşık 2000 km yolculuk yaptım. Her kilometrede onlarca hayvanın ezilmiş, çarpılmış, nihayetinde hız tutkunları ve kural ihlalleri nedeniyle canice ölen hayvanları görmek insan olarak bizi üzüyor.

        O dilsiz, masum hayvanların da hak ve hukukunu korumak; bütün insanlığın görevidir. Onlar insanların hizmetine sunulmuştur. Hepsinin yaratılış gayesi vardır. Tabiatın dengesi hayvan neslinin korunması ile sağlanabilir.

        Bir an zihnimizde canlandıralım. Bir sincap, tilki, ayı, tavşan … herhangi bir hayvan, yuvasından çıkıp beslenme ihtiyacı için akıcı bir yoldan karşıya geçmesi mümkün mü? Yol boyu gördüğümüz ezilmiş, parçalanmış köpekleri, hayvanları, onlara üşüşen leş kargalarını gözümüzde canlandıralım.

 

        Kim kendi evladının yolda hız tutkunu bir maganda tarafından ezilmesini ister?

        İnsanlara hizmet götürürken, tabiattaki diğer canlıları düşünmemek basiretsizliktir. Belli aralıklarla hayvan geçişi için alt geçit veya üstten doğal geçitler düzenlemek zor olmasa gerek. Bu nokta hep gözden kaçmaktadır. Özellikle otoyollar, tren yolları ve duble yollarda hayvanların hareket kabiliyetini kısıtlayıcı geçişini engelleyen zorluklar ortadan kaldırılmalıdır.

 

        Sosyal medyada, belgesel programlarında örnek yollar az da olsa gözümüze takılmakta… Yollar, planlama aşamasında hayvanların hareketliliğine göre geçiş güzergâhları  planlanmaz ise hep eksiktir.

         Buradan yetkililere bir vatandaş hayvansever olarak onların hukukunu korumak adına sesleniyorum. Lütfen yatırımları sadece insan unsuru düşünülerek planlamayınız. Tabiat diğer canlılarla bir bütündür. Onları düşünmemek, insanoğlunun bencilliğidir.

        Hasıl-ı kelam; gözden kaçanlar, hayatımızın ahengini bozan basiretsizliğimizden başka bir şey değildir. Lütfen!.. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” parolası gereği biz de diyoruz ki “Hayvanların hakkına duyarlı ol ki tabiat dengede kalsın.”

        Selam; çevresine, tabiata,  hayvanların hak ve hukukuna duyarlı olanların üzerine olsun…