İnsan bazen alıp başını, dağlara gidesi geliyor. Şehrin kalabalığı, trafik keşmekeşi, gürültü, hızlı ve tek düze hayat, bencillik, her türlü yozlaşma, gerçekten çekilmez hale geliyor.

Suların şırıl şırıl aktığı, kuş cıvıltılarının ortamı kapladığı, mis gibi kekik ve rengarenk çiçek kokularının geldiği ormanda, minik bir dağ evinde tek başına…

***

Öncelikle ruhumuzu tüm benliğimizi arındırmak, beynimizdeki negatif kısa ve uzun vadeli düşünceleri, ortamın sessizliği ile deşarj etmek, çok ama çok iyi gelecek. İnsan tabii olarak, cemiyetle birlikte hayatını sürdürmektedir. Ama yaşadığımız çağ; ruhumuzun ve zihnimizin belirli periyotlarla arındırılmasına, yalnızlık ve sessizliğe muhtaç etmektedir.

Zaman zaman herkesten duyduğumuz; “Alıp başımı dağlara çıkacağım.” ifadesi, kalabalık şehirlerde yaşayanlar için elzem hale geliyor. Müsamaha, saygı, sevgi içerisinde, insanca, bir ve beraber, güzel ülkemizde, paylaşarak yaşayamadıktan sonra, insan bireysel takılası geliyor. Hırs- ihtiras; gözlerimizi kör hale getirmiş; sadece ben algısı kalbimizi mühürlemiş; hiçbir şeyi göremez hale getirivermiş; ruhumuza koca bir şehir dar geliyor artık.

***

Zihnimiz o kadar dolmuş ki, fabrika ayarlarına dönmek bile mümkün olmayabiliyor. Ama bir şekilde fabrika ayarlarına dönmek lazım, dönemezsek, ruhumuzu arındıramazsak, bir gün yanardağ gibi volkanlarından lavlarını püskürtür. Önce çevremizi, sonra için için bizi yakar.

Alıp başımızı gidemediğimize göre; tefekkür gibi bir nimete sahibiz. Tefekkür; sessiz ve yalnız ortamda, kendimizi denetleme ve değerlendirmedir. Ruhumuzu temizleme, zihnimizdeki çöp kutusunu boşaltmak, bütün olumsuz ve lüzumsuz kavramları kalıcı olarak resetlemektir. Fabrika ayarlarını tekrar yüklemektir. Müsamaha, saygı, sevgi, sabır, şükür, hamd, kanaat, samimiyet, kardeşlik, paylaşmak ve tüm güzel ahlak yazılımlarını temin ederek, kalıcı olarak yüklemektir.

***

Geliniz ey dostlar, canlar; hep birlikte alıp başımızı dağlara gitmeden, tefekküre dalalım, kalbimizi ruhumuzu ve zihnimizi çekaptan geçirelim. Fabrika ayarlarını yeniden yükleyelim.

Hasıl-ı kelam; sessizlik ve yalnızlık, ilaç gibi gelir. Gönül huzuru, sağlık ve afiyet içerisinde nice günlere efendim…