Cumhurbaşkanımızla CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun atışmaları moral bozmaya devam ediyor.

Türk halkı Kılıçdaroğlu’nun da, cumhurbaşkanının da birbirleriyle ad vererek mücadele etmelerini hazmedememektedir.

Türk milleti verilen vaat ve propagandalara dayanarak “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” ni ülkeye çok şey kazandıracak bir proje olarak algılamıştır. Milletimiz bu sistemin yanı sıra “2023” hedefleri bağlamında Türkiye’nin dört yıl sonra dünyanın en gelişmiş ilk on ülkesi arasında görmeye kilitlenmiştir.

Ancak durumun ümitleri suya düşürmesinden korkulmaktadır. Önümüzdeki dört bütün yılın mutlak surette iyi değerlendirilerek bu hedefin yakalanması hararetle beklenmektedir.

Aslında terör belası olmasa bu hedefler fazlasıyla yakalanır. Terör, Türk milletinin vergilerinden oluşan hazinemizin amaç dışında harcanmasına neden olmakta ve gelişmemizi geciktirmektedir. İç ve dış düşmanların da zaten hedefi ve amacı da budur.

Düşünün 1983 yılından beri teröre Türkiye bütçesini kat kat geçen paralar harcanmış ve harcanmaktadır. Son yıllarda mücadele sınır ötesine de atlayarak masrafların daha da artmasına neden olmaktadır.

Ülkemizin terörle mücadelesinin 30. yılı olan 2013 yılında yayınlanan 04 Haziran 2013 tarihli Akşam gazetesinden bir raporla noktalayalım:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (AİKB) 22. Guvernörler Kurulu'nun yıllık toplantısında, Türkiye ekonomisinin en önemli gider kalemi olan savunma harcamaları olmasaydı yeni bir Türkiye daha imar edilebileceğini belirterek, "Türkiye, yaklaşık 30 yıldır, yabancı ülke topraklarından kendisine yönelen terörle mücadele ediyor. Ekonomik maliyet ise çeşitli hesaplamalara göre ki, ben asgarisini veriyorum, 350 milyar dolar civarında gerçekleşti" ifadesini kullanmıştı.

Uzmanlara göre teröre harcanan 350 milyar dolarla, Türkiye yeniden inşa edilebilirdi. Hesaplamak güç olsa da; 117 Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı, 87 Atatürk Barajı, 100 Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 70 Marmaray, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı özelliklerinde 35 havalimanı, 11 Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP),8 Kanal İstanbul Projesi, 52 bin 500 adet 24 derslikli okul, 3 bin 60 tane 400 yataklı tam teşekküllü eğitim ve araştırma hastanesi yapılabileceği düşünüldüğünde, devletimizin ve halkımızın kaybının ciddi boyutlarda olduğu görülmektedir."

Terörün dolaylı maliyetlerinin ise 900 milyar dolarlara yaklaşmasının mümkün olduğu dile getirilmektedir.

Bu rakamlara terörün uluslararası destekle uluslararası bir boyut kazandığı 2013 ila 2019 rakamları dâhil değildir.

Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin.