Son bir ayda ormanlarımız; cayır cayır yandı. PKK terör örgütü tarafından 27 orman yangınının çıkarıldığı duyuruldu.

Ormansız bir ülke tahayyül edilemez.

Ormanlar; maddi güzelliklerimize güzellik katan, binlerce canlının yuvası, evidir.

Her yaz dönemi, orman yangınları sıradan hale geliyor. Bu yıl orman yangınları ile canımız yandı. Yerleşim yerlerini de tehdit etti. İzmir-Karabağlar orman yangını 53 saatte zor kontrol altına alındı.

***

Orman yangınlarının birçok sebebi var uzun uzun yazmaya gerek yok.

Bir sigara izmariti, koca bir ormanın yanmasına yeter yeter de artar…

Kırık bir cam parçası, güneş ışınları ile mercek görevi görerek sıcak havalarda sarı otları… tutuşturarak yine ciğerlerimizi yakmaya yeter…

Şu piknikçiler yok mu!.. Boğazınıza dursun!.. Ormanlık alanda ateş yakmanın zararını hesap edememek;  söndürülmemiş közlerin alevleneceğini düşünememek, ciğersizlikten başka bir şey değildir.

Burada en büyük sorumluluk tüm vatandaşlarımızdadır. Ormanlarımızın güvenliğini sağlamak, yangın anında bütün imkanları seferber edebilmek, etkili ve hızlı söndürme teknikleri ile ciğerlerimizi yanmadan kurtarmak Orman Bakanlığı’nın birinci öncelikle görevleri arasındadır.

***

İbretle izledik ki Tarım ve Orman Bakanı’nın yangın anındaki tavırları, ifadeleri milletimize güven telkin etmemiştir. Bir tarafta yanan ormanlarımız, bir tarafta yangın söndürme uçakları üzerinden canlı yayında polemiğe girmek; koordinasyon eksikliği, devlet kurumları arasındaki işbirliğinin tesis edilememesi, dikkatlerden kaçmamıştır.

İnsansız İHA’ larımız ve DRONE’ lar sınır güvenliğini sağlamak adına yaptıkları faaliyetleri, ormanlarımız üzerinde de 24 saat görev anlayışı ile yerine getirmelidir. Yangın gözetleme kuleleri etkin olmalı. Tepe noktalarına gözetleme kuleleri ilaveleri yapılmalı. Gezici ekipler devriye gezmeli. Ormanlık alanda piknik yapmaya asla müsaade edilmemeli. Ormanlarımızdaki yanmaya sebebiyet veren çer-çöp, çam kırıkları düzenli toplanmalı…

***

27 farklı orman yangınını; bölücü, yakıcı, ciğersiz, vicdansız… terör örgütü sabote ettiğini açıklıyorsa, hem istihbarat hem de orman güvenliği meselemiz aşikardır. Kanunlarımız ve orman güvenliğimiz derhal gözden geçirilmelidir.

Ağaç bayramı gibi düzenlemelerle ağaç ve orman sevgisi aşılanmalı…

Hasıl-ı kelam; ormanlarımızın güvenliği, sınır güvenliği kadar mühimdir. Vatanımız; vücudumuz mesabesinde ise ormanlarımız da akciğerlerimiz  mesabesindedir. Akciğersiz vücudun, kıymet-i harbiyesi var mıdır?