Teknolojinin faydalarının çokluğu kadar, dikkat edilmezse zararlarının olduğu bir gerçek. Sosyal medyada şahıslara ait hesaplarının şifrelerini kıran dolandırıcılar, arkadaş görünenlere nazik dille mesaj yazarak, hattınız faturalı mı, hangi operatör diye sormaktadırlar.

Bazı firmalarının çekiliş adı altında telefonlara uydurma mesaj linklerini yollayıp, şahıslardan onay almaktadırlar. Kendilerine mesaj gelenler, cevap vermezsem karşı tarafa hoş olmaz düşüncesiyle bilmeden zor duruma düşmektedirler. Dolandırıcılar ele geçirdikleri hesaplarda resmi tatil günlerinin çokluğunda daha rahat cirit atmaktadırlar. Dolandırıcıların yalan bilgi ile elde ettikleri 100 TL, 220 TL ve 300 TL gibi miktarlar, telefon faturalarına yansıtılmaktadır.

Sorularıma cevap arıyorum: Faturalarda tahsil edilen miktarların, hangi hesaba yattığının tespiti zor mudur? Bu kişileri, daha kısa zamanda tespit etme imkânı yok mudur? Şüpheli durumlar neden ilgili mercilere bildirilmemektedir? Kanunlarda boşluk mu vardır?

Mağdur olanlar, mahcubiyet hissiyle bazen kendilerini gizlemektedirler. Bazıları da haklı olarak, paramı geri alamam mı diye büyük uğraşlar vermektedirler.

Mağdur olanlardan, ilgili mercilere müracaat edilmesinde formalite oldukça çok uzun sürmektedir. Bu durumda atı alan Üsküdar’ı geçmektedir.

Mağduriyetlerin giderilmesi ve suçluların en ağır şekilde cezalandırılması için, durumu Yetkililere arz ediyorum.