Kıble Kayası- Asarlık- Asar Kayası

Asar: eserler manasında olup eser kelimesinin çoğuludur. Ayrıca kayalık, yüksek yer anlamına da gelmektedir. Bu adla Türkiye’nin çok yerinde kaleler, tepeler ve yerleşim yerleri mevcuttur.

Roma İmparatorluğunun bir eyaleti olan Kilikya Eyaleti’nin taşlık bölgesinin tam ortalarında yer alan Asar Kayası Eyalete gönderilen ilk Romalı proconsullerin burayı bir gelir kaynağı olarak düşünüp ağır vergilerle halkın tepkisini çekmeleri buradaki yerleşimlerin oluşumuyla paralellik arz etmektedir.

Karaman / Ermenek ilçesi Güneyyurt beldesinin tam güneyinde bulunan, zirvesi kayalarla bezeli tepeye “Kıble Kayası, Asarlık Tepesi ve Asar kayası” da denmektedir. Burası Pamuklu / Cenne ve Yerbağ / Güzve köyleri sınırları içerisindedir.

Rakımı 1700 metre dolaylarında olan tepeden Ermenek Turkuaz gölü ve barajı eksiksiz olarak tüm haşmetiyle izlenebilmektedir.

“Dünden Bugüne Gargara / Güneyyurt” adlı eserimizde yer almak üzere bu antik değerdeki yerin görülmesi konusunda çoktandır merak içerisindeydim.

Çocukluğumuzdan beri izlediğimiz tek sütun olarak kuzeye görülen kıble kayası güneye doğru sünen 400 metre kadar kasislerle dizilen bir kaya zinciriydi. En yüksek tepesine çıkmayı başaran yine ben oldum, arkadaşlar, “hemen in oradan” diye beni uyardılar ve konumumu resimlediler. Burası küfür küfür esiyordu. Kayalar birbirine veda edercesine ayrılmışlar kopmak üzerelerdi. Yüce dağın etekleri de kopmuş dev taşlarla süslüydü, koptukları yerler ise hala bembeyazdı.

Asar Kalesinin zirvesi çok sivri görünmesine rağmen 20x400 ebadında bir antik kent görünümündedir, burada elle yapılmış kale surları olmamakla beraber yaklaşık 2000 yıl önceki Roma medeniyetinin bıraktığı izler görülüyor. Bu zirvede normal evleri bulunurken kaya ve oda şeklindeki el yapımı mezar inleri ise daha aşağılarda görülüyor. Zirvenin Ermenek ve baraja bakan kayalarının yüzeylerinde çeşitli figür ve motifler görülüyor, zirvenin her tarafındaki toprak yüzeyler derin şekilde kazılmış haldedir.

Asar kalesi Taşel’inin her tarafından görülen bir konumda olmasına rağmen definecilerden başka kimsenin alakasını çekmeyi başaramamıştır ve hala (Kasım 2016) Karaman Kültür envanterinde yerini alamamıştır. Asar Kalesine el atmayan ve kazma vurmayan sadece devlettir.

Asar kalesinin tarihteki “Gargara savaşı” nın geçtiği Gargara Kalesi olup olmadığı konusunda net bilgimiz olmamakla beraber binlerce ölünün olduğu bu savaşın Gargaranın başka neresinde olabileceğini kestiremiyorum.

Şikari’de de geçtiği gibi Asar Kalesi binlerce askerin sığınıp korunabileceği bir korunaklı alandır. Gargaraya en yakın kale burasıdır.

Tarih boyu tüm uruklar kendilerine ait bir bayrak, bir damga oluşturmuşlardır. Bu damgaların en uzun süre kalanları da kayalara kazınanlarıdır. İşte asar kalesinin Ermenek tarafına bakan dik kayanın yüzeyinde bir heykel kabartması vardır. Bu kabartmanın resmini ekte burada 28 Ekim 2015 tarihinde çektiğimiz diğer resimlerle beraber görüyorsunuz.

Ermenek’e dönük inşa edilen bu kabartma Romalı bir askeri komutan olup büyük ihtimalle Taşlık Kilikya’nın valisidir. Etekleri tam görünmesine rağmen baş kısmı kırılmış durumdadır.

Asar Kalesi Ermenek ve Güneyyurt başta olmak üzere Taşeli’de her yerden izlenebilen ve her yerin izlenebildiği bir konumdadır.