Sahip olduğumuz maddi imkanlar evimiz, arabamız… zamanla değer kaybına uğrayabilir. Kaza sebebi ile araçlarımızda değişen veya boya varsa değeri düşmekte, orijinalliğine darbe vurmaktadır.

         Kasko ve sigorta gibi lehimize olan güvenceler değer kaybının önlenmesi için can simididir. Kaza sebebi ile kusur bizde değilse kaşı tarafın sigortası veya kaskosundan kanuni güvence olarak değer kayıplarımızın tazminini isteme hakkımız vardır.

         Değer kaybının tazmini, hukuki yollardan takibi için noterden avukatlarımıza vekalet verebiliriz.

***

         Maddi kazanımlarımız, zaman zaman değer kaybı yaşayabilir. Mevlam, sağlık sıhhat verdikçe daha iyisine sahip olma imkanı bulabiliriz. Lakin insanlığımızın değer kaybetmesi çok farklıdır.

         İnsanlık değer kaybediyor, kan kaybediyor…

         Dostluklar pamuk ipliğine bağlı, değer kaybetmesi şöyle dursun gün be gün ölüyor.

         Her şey göstermelik. Samimiyet, vefa, saygı, sevgi, dayanışma, yardımlaşma… ne kadar güzel hasletimiz varsa erozyona uğramakta, değer kaybetmektedir.

         İnsanlar ölürken, kamera ile kaydedip sosyal medyada tıklanma ve beğeni uğruna sergilediğimiz tavırlar insanlığımızı kaybettiğimizin en somut göstergesi...

***

         Değer kaybı kanser gibi sosyal hayatımızı istila etti. Komşuluk, akrabalık, eş-dost kavramı da hızla ölmekte…

         İslami hassasiyetimiz, hayat tarzımız; kültür erozyonu ile sarsılmakta, güzelliklerimiz elimizden bir bir kayıp gitmektedir. Yaşayışımız gayri İslami, kültürümüz kültür olmaktan çıkıp, keşmekeş haline dönmüşse, bizim illerde kültür erozyonunun, değer kaybının şiddeti çok fazla olmuş demektir.

        Dostlarım; maddi değer kayıplarının telafisi mümkün hatta daha iyisini, güzelini yeniden elde edebiliriz.

        Maddi değer kayıplarımız için zerre kadar üzülmek doğru değildir. Üzüleceksek, ağlayacaksak o da insanlığın değer kaybettiği için olmalıdır

        Hasıl-ı kelam; manevi değerlerimiz değer kaybına uğradıkça insanlığımız da aynı oranda değer kaybetmektedir.     Esas dert etmemiz gereken en hassas mevzu da budur.