YUNUS’TAN GÜNÜMÜZE KARAMAN ŞAİRLERİ SEÇKİSİ

Karamanlı şair ve yazarların bir araya gelerek oluşturduğu ‘Yunus’tan Günümüze Karaman Şairleri Seçkisi’ adlı şiir kitabı Karaman Öğretmenevinde düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Karaman Öğretmenevinde düzenlenen tanıtım toplantısına Karamanlı şairler, yazarlar ve gazetecilerin yanında bazı daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, iş insanları ve vatandaşlardan da katılanlar oldu.

Ermenek’ten Mustafa Ertaş Beyle şahsımın da bulunduğu kitap 240 sayfa olup her yazar üçer dörder şiirle yer almıştır. Kitabın basımını her hangi bir dış yardım olmadan yazarlar yüz ellişer lira vererek sağlamışlardır. Yazarlara yirmişer kitap verilmiştir.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Karaman Temsilcisi Hikmet Elitaş, Yusuf Yıldırım, Hasan Özünal, Mestan Karabacak ve Osman Nuri Koçak’tan oluşan bir komisyon tarafından ortaya atılan fikir bir meyve olarak 292 şiirin yer aldığı bir eser ortaya çıkmıştır.

Bunu Karaman içim önemli bir başlangıç olarak kabul etmek gerekirse büyük bir atılım olmasının yanında hataları ve eksikleri de olması normal sayılabilir.

Mesela kitabın tanıtımı haberinden sonra şahsımı arayan birçok şiir yazarı haberlerinin olmadığını söylediler. Bu gibi eksiklerin telafisinin ardından tam bir duyuru ile daha büyük Karaman Antolojilerinin çıkması sağlanabilir.

Kitabın adında yerleşik ‘antoloji’ kelimesi yerine uyduruk gibi görünen‘seçki’ kelimesinin kullanılması bana biraz aykırı geldi. Ama ‘seçki’ kelimesinin küçük harfle yazılması okuyucu algısı açısından bir sorun olmayacağı kanaatindeyim.

Öğretmenevindeki tanıtım toplantısının sunumunu Sayın Hasan Özünal yaptılar. Zat-ı alilerini ve bu eserin yayımına diğer önayak olan yazar arkadaşları tanımaktan son derece mutlu oldum.

Önce kitaba teşebbüs babında katkı sunan yazarların ve bazı resmi şahsiyetlerin konuşmaları oldu. İşadamlarından Ömer Nazım Boynukalın hararetli konuşmasıyla “Karaman Sahipsiz” tezine ısrarla vurgu yaptı.

Hasan Bey, bendenize de beklemediğim halde bir konuşma hakkı verdiler, doğrusu hiç hazırlığım yoktu. Buna rağmen mahcup olmayacağım kısa bir konuşma yaptım. Konuşmamda: Taşeli’ye, Karaman Beylerinin metfun bulunduğu Balkusan’a ve arşiv çalışmalarıma atıfta bulundum.

Daha sonra şiir okumak isteyenlere söz verilince ben de söz alarak bir önceki gün yazdığım aşağıda gördüğünüz son şiirimi okudum.

ZEYTİNSİ BAKIŞIN

Bu kadar güzellik fazladır bana

İstemiyom birazını al götür

Zeytinsi bakışın hazladır bana

Usandıran o nazını al götür.

 

Putuna çömeltip yandırma beni

Bindiğim gemiden indirme beni

Sahte kıyaslarla kandırma beni

Derhal, o sapkın tezini al götür.

 

Naylon ile doldu artık eğnimiz

Avrupa’dan ithal çıktı iğnemiz

Bize yeter, ipliğimiz, düğmemiz

Tezgâhını, direzini al götür

 

Kargalar göklerin Anka’sı oldu

Koyunlar kurtların kanka’sı oldu

Şimdi dölün bile bankası oldu

Kele’ni ve horozunu al götür.

 

Senin için yazdığımı yırtamam

Ne isem oyum ben, asla artamam

Bu gülümser bakışını tartamam

Hiç uğraşma terazini al götür.

 

Ne bir şey saklarım ne de gizlerim

Hoş ve nahoş tüm dünyayı izlerim

Tellere dayanmaz benim sözlerim

Bağlamanı ve sazını al götür.

Karaman yazarları ve şairlerini bir araya getirmesi bile başlı başına bir başarı olan bu teşebbüsü sağlayanları, destek verenleri ve katkıda bulunanları tebrik ediyorum.

Bu tür toplantıların en az üç ayda bir gerçekleşmesi dileklerimle!