Ünlü İslam Düşünürü Roger Garudy Fransız asıllı Komünizmi terk ederek İslam’ı seçmiş bir bilim adamıdır.

Türkiye hatta Konya ve çoğu dünya ülkelerini seyahat ederek Müslümanların uyanmasına yardımcı olmuştur.

1990’lı yıllarda Saddam Hüseyin Kuveyt’i işgal edince Garoudy Saddam’la acil görüşmek ister. Çünkü oyunu görmüştür. Sekiz yıl süren İran savaşında Amerika ve batı dünyası ona “sen büyüksün, seni seviyoruz, istediğin silahı verelim, hatta kimyasal silah yap bitir şu İran’ın işini diye ümüğüne kadar borçlandırmışladır.

Şimdi de Kuveyt senin hakkın, diye kulağına fısıldadıklarında sabah erkenden hücuma geçince Gaoudy bunu uyarmak için Bağdat’a gelir. Kendisiyle sekiz saat süren sohbetinde Kuveyt’ten hemen çekilmesini aksi halde Irak’ın Anglosaksonlar tarafından işgal edileceğini anlatır.

Ama nafile, Saddam inadında direnir ve sonuç malum: Irak işgal edilir, vatan elden gittiği gibi binlerce tecavüz vukua gelir. Yüz binlerce ölü ve namusumuza uzanan kirli eller. Neticede feci ve rezil bir ölümle karşılaşır.

Sonucun sonucu: ABD Ortadoğu’da Kuveyt’i kurtararak 1991 yılında eyaletlerine bir yenisini daha ekler.

Aynı sırada Rusya devlet başkanı Gorbaçov da Saddam’la görüşmek ister ama onun Rusya’ya gitmesi kendisi için daha risklidir. Yardımcısı Tarık Azizi gönderir.

Gorbaçov Tarık Azize, derhal Kuveyt’i terk etmelerini, aksi halde Amerika ve Birleşik Krallığın Irak’ı işgal edeceklerini söyler. Ama o ikinci adam ne yapsın ki?

Mihail Gorbaçov tavsiyelerinin tutulmayacağını bilerek devam eder: Biz ABD’nin gazına gelerek uzay çalışmalarına olağanüstü yatırım yaptık, ama hiç geri dönüşü olmadı, durum ortada SSCB imparatorluğunu dağıttık.

Tarık Aziz açar ağzını yumar gözünü: Biz Mezopotamya’nın sahibiyiz, biz Babil’iz, biz İslam Medeniyetinin en büyük merkeziyiz…

Mihail Gorbaçov son sözünü söyler: sizden hiçbir şey olmaz, siz peygamberinin iki torununu öldüren bir devlet ve milletsiniz!

"Hepimiz dünya denen geminin yolcularıyız.

Ve onun karaya vurup parçalanmasına izin vermemeliyiz.

Çünkü ikinci bir Nuh’un gemisi olmayacaktır." (Mihail Gorbaçov)

Makalenin başlığı Saddam için ne kadar uygunsa Kasım Süleymani için de o kadar uygundur.

Kaynak: Yüzyılımızda Yalnız Yolculuğum: Roger Garaudy)