Sofralarımızın baş tacı, temel besin kaynağımız ekmek, gramaj bazında küçüldükçe küçülüyor, lakin fiyat bazında baktığımızda ters orantılı olarak büyüdükçe büyüyor.

         Fakirin katığı ekmek, her nedense boğazlara düğümleniyor.

         Örneğin tahıl ambarı Konya’da 250 gram ekmek 1,10 TL iken, yeni düzenleme (zam) ile  1,20 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaya, işin kurdu olanlar gramajla oynayarak, 200 grama düşürüp 1,10 TL’den satmaya devam ediyorlar. Yani anlayacağınız yaklaşık 20-25 kuruşluk gizli zam yapmış oluyor.

         Psikolojik olarak gözümüzde ekmek hala 1,10 TL fakat elimize aldığımız ekmek; ekmekçik olmuş, 50 gram hafiflemiş.

         Ekmeğe zam yapmanın yolu gramajla oynamaktan geçer olmuş. Bir çok vatandaşımız ekmeğin küçüldüğünün farkında bile değil.

         Diğer gıdalarda da bunu rahatlıkla görmek mümkün. Bir kiloluk ambalajlar küçük puntolu yazılarla 900- 850 grama dönüştürülmüş. 50 gram çikolatalar, 35 grama düşürülmüş, lakin fiyatlarda düşürme söz konusu olmamış. Sizce bu zam değil mi?

         Affedersiniz, bu uygulama milletimizi (…)  yerine koymaktan başka bir şey değildir.

         Zam mı yapmak istiyorsun? Gramajla oynamadan harbi harbi zammını yap. Zamlar, bizim hayat felsefemiz olmuş.

         Bu kış doğalgaz faturaları cüzdan yakmakta, geçen yılı 2’ ye 3’ e katlamakta. Elektrik, su faturaları da aynı şekilde…

         Markete gitmeye korkuyoruz. Süt almış, başını gitmiş. Her şeye zam sağnak sağnak yağıyor. Bir çay keyfimiz vardı. 30 TL’den aşağıya çay kalmamış.

         Ekmeğe zam yapılırken, önceleri kamuoyunda günlerce tartışılır. Fırıncılar odası ile Tarım Bakanlığı makul bir yol bulurlardı.

         Ekmek israfı farklı bir olay, gramajları küçültmek farklı bir olay. Gramajları küçülttüğünüz oranda fiyatları da küçültünüz ki gerçek niyet ortaya çıksın. Fakirin baş tacı ekmeği ile oynamayınız.

         Hasıl-ı kelam; gramaj oyunları ile zam yapmak şahane… Lütfen bu tür hilelere tevessül etmeyiniz. İlgili kurumların tedbir almasını milletçe beklemekteyiz. Ekmeğimize dokunmayınız.