Müslümanlar için hususi kıymete haiz, müstesna vakitler vardır. Üç aylar bunların başında gelir. İnşaallah, 25 Şubat salı günü itibari ile üç aylara kavuşaçağız.

         Üç aylar; manevi iklimlerimizdendir. Az zamanda yapılan ibadetlerle, çok yol kat edilebilen rahmet, mağfiret aylarıdır. Üç ayların ilki Receb’ül Mürecceb “Şehrüllah” yani Allah’ın ayıdır. Şa’ban’ül Muazzam, “Eş’şaban-ü şehri” diye ifade buyrulan peygamberimizin ayıdır. Ramazan-ı Şerif ümmetimin ayı buyrulan içerisinde bin aydan hayırlı “Kadir Gecesi’ni” barındıran oruç, zekat, rahmet, mağfiret ve cehennemden azat olma ayıdır.

        Manevi iklimler, müstesna vakitler; yıl boyu yaptığımız hata ve günahlardan temizlenme; kalbimizi, ruhumuzu arındırma, tezkiye ve tahliye etme mevsimidir. İçerisinde kandilleri barındıran üç aylar, Rabbimizin bizler için sunduğu fırsat ve ganimet kapısıdır.

         Oruçlarımızla, Allah’a yaklaşmak; sadaka ve zekatlarımızla malımızı temizlemek; nefsimizi terbiye etmek; fakirin aç ve susuzun haliyle hallenmek, manevi iklimlerle mümkündür. Manevi hayatımızı süslemek, saf ve duru hale gelmek; fırsat kapısını aralamak, o iklime dahil olmakla mümkündür.

        Manevi kazanımların kat kat olduğu müstesna vakitler, ansızın gelir ve gider. Mühim olan haberdar olup, değer verebilmek; hakkıyla bereketinden istifade edebilmektir. Recep ve Şaban aylarında oruç tutabilmek, sünnettir. Efendimiz Ramazan Ayı orucundan sonra Recep ve Şaban aylarında oruca ehemmiyet vermiş gündüzleri saim ( oruçlu), geceleri kaim vaziyette; namazla, ibadetle, zikirle, dua ile meşgul olmuşlardır.

         Dünyamızın ve ukbamızın mamur olmasını istiyorsak; içinde bulunduğumuz sıkıntıları bertaraf etmek, milletimizin beraberliğini yeniden tesis etmede, manevi iklim aylarında özellikle dua ve ibadetlerle yakarmalı yegane güç ve kuvvetten isdimdât edebilmeliyiz.

         Hasıl-ı kelam; manevi iklim  ayları, müstesna vakitler kapımızı çaldı. Kapımızı sonuna kadar açalım da, bereketinden biz de istifade edelim. Bu aylarda yapılacak hususi ibadet ve duaları yapmak için çaba sarf edelim.

         Selam; manevi iklimlerden, müstesna vakitlerden istifade etmek için gayret gösterenlerin üzerine olsun… Ey Allah’ım, bizleri senin yolunda, gayret gösterenlerden eyle… Amin.