İnsanlık tarihi var olduğundan beri,  dünya genelini etkisi altına alan salgınlar, ölümcül virüsler binlerce insanın ölümüne sebep olmuştur.

         Ecnebice yazılışı Corana, okunuşu Korana olan bir virüs türü yaklaşık 3,5 aydır dünyamızı esir aldı.

         Temiz ve helal olmayan, vahşi beslenme alışkanlığının sonucu insanlara bulaştığı ifade edilen virüs; özellikle yaşlı insanları ablukasına alarak, hayattan koparmaya devam ediyor.

         Çin’den yayılmaya başlayan virüs; başta İtalya, Çin, İspanya, İran’da… binlerce insanın ölümüne sebep odu. Doğudan batıya yönelen Korana Virüsü; ülkelerin sağlık sistemlerini test etmeye başladı. Ekonomilere büyük darbeler vurdu…

         Market raflarının boşalmasına neden olan virüs, virüs olalı böyle korku ve kaosa yol açmadı. İnsanlığın geldiği medeniyet seviyesinin maalesef geçer not alamadığını müşahede ediyoruz.

         Tüketim çılgınlığının geldiği nokta çok vahim… Onlarca paket tuvalet kağıdı, havlu peçete, makarna başta olmak üzere gıda stoklamak bencilliğimizi gözler önüne seriverdi.

         Yaşlılarımıza olan hürmet ve saygı boyutunu maalesef sosyal medyada gözümüze soka soka gösterdiler. Sen neymişsin be Korana!

         Sağlık çalışanlarının özverisine hepimiz şahit oluyoruz. Kesin tedavisi olmayan, aşısı bulunamayan virüs; bize tedbir odaklı yaşama kültürüne alışmamızı, yetkili ve ilgili kişilerin uyarılarını dikkate almamızı öğütlüyor… 

         El yıkama alışkanlığı olmayan insanlar suyla, sabunla tanıştı. Bizim kültürümüzün en başında gelen temizlik alışkanlığı, uluslararası medyada özellikle el yıkama biçimimiz, örnek olarak gösterildi.

         Dünyada her yaşanan olayın, maddi ve manevi sebepleri vardır.

         Acı, zulüm, ölüm, gözyaşı… üzerine kurgulanan sistem; emperyalist düzen, kendi kanında muhakkak bir gün boğulacaktır. Nitekim ilahi adalet daha dünyada tecelli eder.

         Ege kıyılarına vuran masum bebekler, “Açım ölmek istiyorum cennete yemek yiyebilirim.” diyen sabiler; “Her şeyi Allah’a anlatacağım.” diyen savaş mağduru çocuk ve milyonlarca zulme uğrayan insan… bunların duaları ve beddualarının dua makamına ulaşmadığını mı zannediyoruz?

         Her kim ki Allah’ın hududuna tecavüz ederse, muhakkak elim şekilde cezalandırılır.

         Corana mı, Korana mı her neyse… insanlık tarihi açısından yeni bir milat olduğunu mülahaza ediyorum.

         Eğitim durdu. Okullar zorunlu tatil edildi. Uzaktan eğitim ilk kez genelde uygulanmaya başlandı. Evden çalışma sistemine yer yer geçildi. İnsan gücünden ziyade sanayide robotlaşmaya doğru hızlı geçiş süreci başladı.

         Milyarlarca dolar para kazanan futbol sektörü; en büyük darbeyi yedi. Dev beşikler önce seyircisiz kaldı. Uyutulan, uyuşturulan, cebinden parası hortumlanan insanlar bir anda afalladı virüs etkisi ile evinin yolunu tutmaya mecbur kaldı…

         Yeni bir dünya düzenine hazır olunuz beyler, hanımlar…

         Hasıl-ı kelam; virüs, virüs olalı böyle kaos, korku, panik görülmedi. Bu virüs başka virüs… bakalım sonuç nelere gebe?

         Bizler; her türlü maddi ve manevi tedbirleri alarak tevekkül etmesini bilen insanlarız. Rabbim; bütün bu olumsuz gibi gördüklerimizi hayra tebdil ediversin…

         İnsanlık; sulh ve selamete kavuşsun inşallah…

         Yazımı bitirirken, yine Çin kaynaklı kemirgen (fare vb.) hayvanlardan bulaşan, Hanta Virüsü yüzünden bir kişi ölmüş, otobüsteki yolcuları karantinaya almışlar…

         Anlaşılan hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!