BU BİR SOYGUNDUR…!

        Başlıktan hareketle banka, sarraf, mağaza veya ev soygunu bunlar asla aklınıza gelmesin. Son günlerde, sosyal medyada, birinci sırada gündem oluşturan, yasal bir soygundan bahsetmek istiyorum.

        TÜVTÜRK; motorlu taşıtların özelliğine göre, yıllık veya iki yıllık periyodik muayenelerini yapan özel kurum, hepimizin malumu.

        Muayene kıstaslarına göre araçların trafikte kullanılmasına olur veren,  ağır kusurlu araçların tekrar bakım ve onarımlarının yapılmasından sonra ikinci bir muayene tekrarı ile trafiğe çıkışını onaylayan TÜVTÜRK’ün yapılan muayene işlemi için almış olduğu bedel; egzoz muayenesi de dahil edilince yaklaşık 400 - 500 TL civarı fatura ortaya çıkıyor.

        Randevu sistem olmasına rağmen, uzun araç kuyrukları ile yüzlerce arabayı saatlerce bekleten, 10 dakikalık bir işlem için sadece aracın trafiğe uygunluğunu kontrol eden; sonuçta tamir yapmayan, parça takmayan TÜVTÜRK’ün fiyat politikası “Bu bir soygundur.” dedirten türden…

        Hak edilenin fazlasını, müşterinin cebinden almak, soygun değil de nedir? Bu bir soygundur.

        Bir araç muayenesinde örneğin taksi için; araç muayene + egzoz muayenesi dahil olunca güncel muayene ücreti,   422 TL fatura bedeli nakit olarak tahsil ediliyor.

        Devlet; milletinin, halkının menfaatlerini her şeyin üstünde tutmalıdır. Halk madden ezildikçe devleti ile olan bağı zayıflar, devletine olan inancı da yok olur.

        Vergiler; özellikle taşıtlar üzerindeki vergi kalemleri, aşırı yük bindirmekte…

        Araç alırken yük öylesine biniyor ki ÖTV (Özel Tüketim Vergisi), Gümrük Vergisi, en önemlisi sürekli kullanmak zorunda olunan akaryakıt için % 70’lere varan vergi oranı, MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi)… resmen devlet eliyle diğer bir soygun türüdür.

        Vergi, devleti ayakta tutar ancak makul ve ödenebilir düzeyde olursa, milleti de ayakta tutar. Millet; devletine olan güvenini asla yitirmez. “Milleti yaşat ki devlet yaşasın.” parolası, bilge sözü boşuna mı ifade edilmiştir?

        TÜVTÜRK yaptığı hizmet karşılığı ücreti makul bir seviyeye çekmek durumundadır. Modern Deli Dumrul rolüne hiç gerek yoktur. Araç bir kapıdan giriyor, yaklaşık 8-10 dakika içerisinde öbür kapıdan çıkıyor. Al sana soygun türünden fatura!

         Gündemi belirleyen, milletin nabzını tutan yazılı ve görsel basından ziyade sosyal medya ön plana çıkmıştır. Sosyal medya bir konuya yoğunlaştıkça sessiz yığınların da sesi gür çıkmaya başlıyor. Haklı isen tabii olarak ses de gür çıkar.

        Sosyal medyadaki bu çığlığı, ilgililer ve yetkililer duymalı gereği yapılmalıdır.

        Hasıl-ı kelam; bu soygun düzenine dur denmelidir. Ne kadar hizmet, o kadar ücret…